GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-03-2012, 21:36
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Post Σαμαρια για χωμα...

Ψαχνομαι σοβαρα για αγορα σε πλαϊνα πισω σαμαρια.Θελω κατι πιο hardcore και οχι ενα απλο σαμαρι για αποσκευες.Κι αυτο γιατι δινοντας τις βαλιτσες της μαμας,πλεον κοιταζω για χωματινη χρηση περισσοτερο και θελω σαμαρια. Πλαϊνες βασεις εχω της Givi οπότε τροπος να ακουμπανε υπαρχει.
Ενας σοβαροτατος λογος αλλωστε που πηρα το F800GS ειναι και το εκδρομικο εντουρο.Πλαστικη βαλιτσα δεν παιζει,αλουμινιο μπαουλο δεν μου αρεσει καθολου,καποιες μεταλλικες μαυρες ειναι πανακριβες και σε ακουμπημα κατω στο χωματακι μαλλον θα με χαλασει αρα τι μενει; Αποσκευες και εργαλεια για ταξιδακια χωματινα μεσα σε σαμαρια...Τα οποια να εχουν την αντοχη για τετοιες διαδρομες αλλά και για ου μη γενοιτο κανα χαζοακουμπημα κατω,αλλά να ειναι και αδιαβροχα γιατι ποταμακια και νερα λασπες καραδοκουν ακομα και τα καλοκαιρια σε τετοιες διαδρομες.
Εχετε κατι υποψη;Κι ακομα καλυτερα αν εχετε δοκιμασει σαμαρια σε χωμα ή αλλη λυση(πχ εχω ενα λουκανικο της Ortlieb πολυ καλο και αδιαβροχο) θα ηθελα να ακουσω...
Link σχετικα ευπροσδεκτα
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-03-2012, 23:29
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Υπάρχουν σαμάρια με 80 ευρώ το ζευγος, βλέπε λουη
αλλά υπα΄ρχουν κ με 200 ευρώ...πχ της Givi
Μήπως εκεί ειναι η διαφορά...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-03-2012, 23:44
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Να πω την αληθεια δεν ειναι εκει-για μενα-η διαφορά....στην τιμη απλα.Ναι οκ δεν θελω να δωσω τοσα χρηματα που να φτασουν τα σαμαρια οσο κανουν πχ οι Hepco Becker οι μαυρες αλουμινενιες.Αλλά ψαχνω κατι σε σαμαρια που να αντεχει διαδρομες με σκονισμα,λασπη,πιθανα νερα αλλά και γδαρσιματα,χαζοπτωσεις κλπ κλπ...Παιζει ως κορυφη(για μενα)ο Wolfman αλλά τσιμπημενος σε τιμη και ρωταω και ολους μπας και γνωριζετε κατι αξιολογο σε αυτα που ψαχνω...
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 29-03-2012, 00:55
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Σαμάρια απλά αδιάβροχα δεν παίζουν απ'όσο ξέρω. Πολλά που κυκλοφορούν σαν τα δικά μου της Givi που είχα πάρει κάνα 80άρι πριν 7-8 χρόνια (το συγκεκριμένο μοντέλο δεν βγαίνει πια) έχουν καλύμματα που μπαίνουν από πάνω για μια light βροχούλα. Για το χώμα είναι προτιμότερα από τις μεταλλικές βαλίτσες αν και η ευκολία που προσφέρουν οι τελευταίες δεν συγκρίνεται. Το θέμα τους είναι η στήριξη στις βάσεις. Είναι αρκετά χρονοβόρο να τα δέσεις σωστά για να μην παίζουν αλλά παράλληλα να μπορείς να τα ανοίξεις αν χρειαστείς κάτι. Η πιο σωστή λύση είναι λουκάνικο ή αδιάβροχο σακ-βουαγιάζ πάνω όπου θα έχεις πράγματα που θα σου χρειαστούν κατά τη διάρκεια της ημέρας και στα σαμάρια να έχεις μόνο πράγματα που θα βγάζεις το βράδυ όταν σταματάς. Στο Jumbo πέρυσι το καλοκαίρι είχα βρει κάποια γαντζάκια σαν αυτά που έχουν τα χταπόδια που πάνω τους είχαν μια θηλιά ελαστική. Τα έχω προσαρμόσει στους κρίκους των σαμαριών μαζί με κοντά χταπόδια και με βόλεψαν αρκετά. Δες τη φωτογραφία παρακάτω για να καταλάβεις:



(αυτά που φαίνονται δίπλα στα σαμάρια είναι κάγκελα σαμαριών για το 800 τα οποία θα ξαναβάψω και θα πουλήσω αν κάποιος ενδιαφέρεται)

Στην «Ορεινή έρημο» αλλά και στην «Φλώρικη εκδρομή» θα βρεις πολλές φωτογραφίες με τα σαμάρια. Στην «φλώρικη» ο Markas είχε τις αλουμινένιες Nomada Pro της Holan και ήταν πολύ πιο άνετος και γρήγορος στο βάλε-βγάλε. Στις συγκεκριμένες εκδρομές φάγαμε (εγώ δηλαδή που ήμουν πίσω) πολύ σκόνη αλλά μέσα τα πράγματα δεν σκονίστηκαν. Καλό είναι όπως και να'χει να τα έχεις σε σακούλες.

Της Wolfman τα προϊόντα είναι κορυφαία, αδιάβροχα, ανθεκτικά κτλ κτλ αλλά όπως είπες ακριβούτσικα.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 29-03-2012, 11:32
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Φιλε πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.Βλεπω και τις φωτο,μια χαρα του καθονται τα σαμαρια.
Θελω να μου πεις απο ευσταθεια στο χωμα πώς πανε και αν εχεις ακουμπησει καθολου κατω ή σε τιποτα κλαρια πόση αντοχη δειχνουν...Εχω τις βασεις PL690 της Givi επανω οπότε νομιζω θα στηριζονται και σωστα εκει...(μαλλον)...
Απ'οτι βλεπω εχουμε και το ιδιο jacket...γ@ματο ε;
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 29-03-2012, 13:21
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Συνήθως εγώ προσέχω αλλά ο Markas πάντα ξεχνάει πως έχει σαμάρια και τα έχει ξεσκίσει!
Στο Post 113 στην «Ορεινή Έρημο» τα ακούμπησε στον τοίχο της εκκλησίας προσπαθώντας να περάσει δίπλα του (το έχω και σε βίντεο στο post 114, 2ο βίντεο). Συν κάποια πεσίματα σε άλλες εκδρομές με τα σαμάρια. Ζημιά; Τίποτα.. ή σχεδόν τίποτα. Ένα σκίσιμο το οποίο μετά ράβεται ή μπαλώνεται. Αν ήταν πλαστική βαλίτσα θα ήταν για πέταμα και αν ήταν αλουμινένια θα ήθελε επισκευή.

Η ευστάθεια εξαρτάται από το πόσο καλά τα έχεις στηρίξει. Αν «παίζουν» αλλάζει το κέντρο βάρους και τρίβονται με αποτέλεσμα και επικίνδυνα να γίνονται αλλά και το χρώμα να τρώνε και να φθείρονται. Οι βάσεις σου είναι μια χαρά και αν βρεις τις σωστές αποστάσεις που θα βάλεις τα χταπόδια στους κρίκους των σαμαριών θα σου είναι αρκετά εύκολο και γρήγορο να τα στηρίζεις.

Επίσης φρόντισε να ανοίγουν στο πλάι και αρκετά και όχι από πάνω και λίγο (όπως τα δικά μου). Μια άλλη ευκολία είναι να τα πάρεις μεταβλητού όγκου (σαν τις vario). Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται από πού ανοίγουν τα (νομίζω Colori) του Marka (σημείο 1) και από πού ανοίγουν τα δικά μου (σημείο 2). Το φερμουάρ στο σημείο 3 είναι για να αυξάνεται ο όγκος.




Τέλος, κάποιοι μερακλήδες είχαν φτιάξει μηχανισμό στήριξης για τα σαμάρια για τα κάγκελα της μηχανής τους. Κάπου το είχα δει στο ADVrider αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω το link. Ήταν ουσιαστικά μια γωνία που αγκάλιαζε εσωτερικά και από κάτω κάθε σαμάρι και έπιανε πάνω στα κάγκελα.

Αυτά, ό,τι άλλο θες ευχαρίστως να βοηθήσω.

ΥΓ. Για την επόμενη travel-enduro εκδρομή που ετοιμάζω θα βάλω αλουμινένιες βαλίτσες...

Last edited by yns; 29-03-2012 at 13:22.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 29-03-2012, 14:23
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...



Κωστα αυτο σου κανη ?

Last edited by giclas; 29-03-2012 at 14:24.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 29-03-2012, 14:26
bogart Ο/Η bogart βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: F800 GS
Μηνύματα: 1,256
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως εγώ προσέχω αλλά ο Markas πάντα ξεχνάει πως έχει σαμάρια και τα έχει ξεσκίσει!
Στο Post 113 στην «Ορεινή Έρημο» τα ακούμπησε στον τοίχο της εκκλησίας προσπαθώντας να περάσει δίπλα του (το έχω και σε βίντεο στο post 114, 2ο βίντεο). Συν κάποια πεσίματα σε άλλες εκδρομές με τα σαμάρια. Ζημιά; Τίποτα.. ή σχεδόν τίποτα. Ένα σκίσιμο το οποίο μετά ράβεται ή μπαλώνεται. Αν ήταν πλαστική βαλίτσα θα ήταν για πέταμα και αν ήταν αλουμινένια θα ήθελε επισκευή.

Η ευστάθεια εξαρτάται από το πόσο καλά τα έχεις στηρίξει. Αν «παίζουν» αλλάζει το κέντρο βάρους και τρίβονται με αποτέλεσμα και επικίνδυνα να γίνονται αλλά και το χρώμα να τρώνε και να φθείρονται. Οι βάσεις σου είναι μια χαρά και αν βρεις τις σωστές αποστάσεις που θα βάλεις τα χταπόδια στους κρίκους των σαμαριών θα σου είναι αρκετά εύκολο και γρήγορο να τα στηρίζεις.

Επίσης φρόντισε να ανοίγουν στο πλάι και αρκετά και όχι από πάνω και λίγο (όπως τα δικά μου). Μια άλλη ευκολία είναι να τα πάρεις μεταβλητού όγκου (σαν τις vario). Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται από πού ανοίγουν τα (νομίζω Colori) του Marka (σημείο 1) και από πού ανοίγουν τα δικά μου (σημείο 2). Το φερμουάρ στο σημείο 3 είναι για να αυξάνεται ο όγκος.




Τέλος, κάποιοι μερακλήδες είχαν φτιάξει μηχανισμό στήριξης για τα σαμάρια για τα κάγκελα της μηχανής τους. Κάπου το είχα δει στο ADVrider αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βρω το link. Ήταν ουσιαστικά μια γωνία που αγκάλιαζε εσωτερικά και από κάτω κάθε σαμάρι και έπιανε πάνω στα κάγκελα.

Αυτά, ό,τι άλλο θες ευχαρίστως να βοηθήσω.

ΥΓ. Για την επόμενη travel-enduro εκδρομή που ετοιμάζω θα βάλω αλουμινένιες βαλίτσες...
καλό είναι στο χώμα να βγάζετε τις μπαγκαζιέρες και να βάζετε κάνα λουκανικάκι (αρκεί να μην το ψήσετε στην πορεία )!!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 29-03-2012, 14:30
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από bogart Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό είναι στο χώμα να βγάζετε τις μπαγκαζιέρες και να βάζετε κάνα λουκανικάκι (αρκεί να μην το ψήσετε στην πορεία )!!!!
Καλά το λες και όταν πάμε γρήγορο χώμα τις βγάζουμε. Οι εκδρομές όμως αυτές ήταν χαλαρό travel enduro. Ο Markas φαντάσου ήταν διπλός.. Δόξα τω θεώ η Trax δεν έχει εμφανίσει 2 χρόνια τώρα σημάδια καταπόνησης στο μηχανισμό στήριξης. Αν προσέξεις πάντως (στα threads) έχουμε και λουκανικάκι..
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 29-03-2012, 14:50
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Σαμαρια για χωμα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από giclas Εμφάνιση μηνυμάτων


Κωστα αυτο σου κανη ?
Τι μάρκα είναι ρε αυτό παιδιά?...
Ωραίο φαίνεται, αλλά δε φαίνεται τίποτα ...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!