GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 01-05-2009, 20:22
PortoLeone Ο/Η PortoLeone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Μoto: Δεν έχω
Μηνύματα: 584
Thumbs up ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Αύξηση από σήμερα στα ταξί 33% και στο σέρβις λένε οι ιδιοκτήτες και οδηγοί.Μέχρι το 2010 άλλες δύο (2) αυξήσεις θα γίνουν ανά εξάμηνο!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 01-05-2009, 20:31
skippybi Ο/Η skippybi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R 850 Roadster ή απλά ''Σουρτούκω''
Μηνύματα: 14,081
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!



Αυξάνονται από την Πρωτομαγιά τα κόμιστρα των ταξί.

Θα ακολουθήσουν άλλες δύο ανάλογες αυξήσεις έως το Μάιο του 2010.

Συγκεκριμένα η μονή ταρίφα, από 0,36 ευρώ που είναι σήμερα θα ανέλθει το Μάιο του 2009 σε 0,48 ευρώ, το Νοέμβριο του 2009 σε 0,60 ευρώ και το Μάιο του 2010 σε 0,72.

Η διπλή ταρίφα από 0,68 ευρώ ανά χιλιόμετρο που είναι σήμερα θα ανέλθει στα 0,84 ευρώ το Μάιο του 2009, στα 1,05 ευρώ το Νοέμβριο του 2009 και στα 1,20 ευρώ το Μάιο του 2010.

Αυξάνεται, επίσης, το κόστος του τηλεφωνικού ραντεβού από 2,80 σήμερα σε 3 έως 5 ευρώ.

Σταθερό μένει το κόστος της σημαίας και της μικρότερης διαδρομής.

Υπενθυμίζεται ότι το υπουργείο Μεταφορών και η Ομοσπονδία των αυτοκινητιστών υπέγραψαν τον "Κανονισμό Λειτουργίας των Ταξί", με τον οποίο αυστηροποιούνται οι διατάξεις λειτουργίας τους.

Το επιβατικό κοινό θα μπορεί να κάνει σχόλια και παράπονα στον τηλεφωνικό αριθμό 1019.

Πηγή: ΣΚΑ'Ι'.gr
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 01-05-2009, 20:54
PortoLeone Ο/Η PortoLeone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Μoto: Δεν έχω
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Αυτά αναφέρει ο τιμοκατάλογος.Ο λόγος τι θα λέει?
Μέχρι το 2010 θα βάλουμε μηχανάκια με VISA στα TAXI!!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 01-05-2009, 22:13
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Το ραντεβού στα 5 Ευρώ;;;;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 02-05-2009, 01:41
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω κάτι (και δεν με ενδιαφέρει καν στο συγκεκριμένο θέμα, αν αγγίζω καμιά ευαίσθητη χορδή κανενός, αφορά ίδιο ή συγγενή του): οι Έλληνες ταρίφες είναι ο μόνος λόγος που θα δεχόμουν να γίνει εμφύλιος στην Ελλάδα - πιστεύω είναι κατά κανόνα βρομιάρηδες, αγενείς και εν δυνάμει δολοφόνοι (αυτούς που ΔΕΝ είναι από αυτά, τους θεωρώ εξαιρέσεις, ΟΧΙ το αντίθετο)... ειδικά για το τελευταίο (γιατί μάλλον σας φαίνεται τραβηγμένο) να πω ότι κανείς δεν ξέρει πόσα ατυχήματα ή δυστυχήματα δεν έχει προκαλέσει καθένας από αυτούς, σταματώντας όπως σταματάει και οδηγώντας όπως οδηγάει χωρις καν να το ξέρει (δηλ. 10 ή 20 αυτοκίνητα πίσω του) και μετά να συνέχισε κανονικά τη δουλειά του. Επίσης, οι ταρίφες εδώ είναι τρομερά κοφτήρια. Είναι σχεδόν η μοναδική εργασιακή φατριά που πληρώνει την εφορία όπως θέλουν οι ίδιοι (δηλ. ένα στάνταρ ελάχιστο και γελοίο ποσό). Κλέβουν όποτε μπορούν. Βαράνε στο ψαχνό πελάτες για άλλους πελάτες (διαλέγουν κλπ. - μπορεί να σε αφήσουν στη βροχή με το μωρό στην αγκαλιά αν "δεν τους κάνεις") αλλά ακόμα και... μεταξύ τους (σαν δηλ. κάποια ζώα της ζούγκλας) - θα έχετε πέσει σε κόντρα ταρίφων για πελάτη. Για τις απόψεις ΜΟΥ για τους ανθρώπους (?) αυτούς, δεν θέλω καν συζήτηση, έχω σωθεί αρκετές φορές στο παρατρίχα από την οδηγική τους "μαγεία" ενώ τους έχω ζήσει και για χρόνια ως συστηματικός πελάτης τους (όταν έπρεπε να γίνει έτσι για την τότε εργασία μου) και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να κάνω όσους εχθρούς χρειάζεται (εδώ μέσα ή αλλού) για να μου επιτραπεί η γνώμη μου για το θέμα.

Αφού σημειωθεί το παραπάνω (και ήδη έχω αρκετά άτομα έτοιμα με το "reply" να με βρίσουν), από εκεί και πέρα, υπάρχει μια παρεξήγηση στην Ελλάδα για το τι είναι ταξί - ταξί ως μοναδικό φαινόμενο στον κόσμο, στην Ελλάδα είναι ΜΜΜ. Έξω ΜΜΜ είναι αυτά που πρέπει να είναι: Λεωφορεία, τρένα, μετρό, τραμ. Εδώ είναι ΠΡΩΤΑ τα ταξί, μετά όλα τα άλλα. Πιθανό είναι η κίνηση αυτή να γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ για να πάρουν τη θέση που τους ανήκει στις μεταφορές. Αυτό θα σημάνει ότι μπορεί και να καταφέρουν έτσι να... λιγοστέψουν (είναι τρομερό πόσο κίτρινο βλέπεις σε 100 αυτοκίνητα σε ένα φανάρι στο κέντρο). Γι' αυτό και για το μέτρο αυτό αντιδρούν ΚΑΙ ταξιτζήδες.

Φυσικά Ελλάδα είμαστε. Η μάνα του Χειρότερου Καταναλωτή στον Πλανήτη. Το πιθανότερο είναι να μην αγγίξει αυτό το πράγμα τους περισσότερους επιβάτες που σαν ΘΥΜΑΤΑΡΕΣ που είμαστε (σε όλα μας τα καταναλωτικά) θα γκρινιάξει αλλά θα συνεχίσει να έχει τις ΙΔΙΕΣ συνήθειες (και μετά θα του φταίνε όλοι οι άλλοι, το κράτος, η κρίση κλπ.). Άρα ερχόμαστε στο ότι τα μέτρα αυτά αλλού το πάνε φαινομενικά, αλλά τελικά θα είναι μια χαρά εισπρακτική ένεση για την ήδη οικονομικά ευνοημένη αυτή "τάξη".

Flames welcome (και για αντίθετες γνώμες στο θέμα αδιαφορώ εξάλλου - σε ότι άλλο μπορεί να κάτσω να συζητήσω τα πιθανά λάθη μου, σε ΑΥΤΟ είμαι δογματικός).

Last edited by NLS; 02-05-2009 at 01:48.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 02-05-2009, 02:26
PortoLeone Ο/Η PortoLeone βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ
Μoto: Δεν έχω
Μηνύματα: 584
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Συγγνώμη φίλε Nουλουσου τι δουλειά κάνεις και είσαι τόσο απόλυτος για το επάγγελμα αυτό?Για το taxi εννοώ!Το έχω κάνει ίσως το ξανακάνω αν χρειαστεί και δεν έχω γνωρίσει ειδικά στα νέ α παιδιά τέτοια κακία.Αν θες στις απεργίες των άλλων μέσων κάνε ώτο στοπ!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 03-05-2009, 09:47
fire red! Ο/Η fire red! βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: πατρα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 03-05-2009, 11:44
nikosf800 Ο/Η nikosf800 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Οι παλιοί ητανε ......άστα να πάνε ...Τα σημερινά παιδιά είναι μια χαρά και μας προσέχουν στο δρόμο
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 03-05-2009, 12:07
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Θα συμφωνήσω ότι οι νεώτεροι είναι σαφώς καλύτεροι από τους παλαιότερους - όμως το σύνολο δεν είναι τέτοιο ώστε να με κάνει να αναθεωρήσω τη γνώμη μου.

Γείτονα (και σύνγαυρε θέλω να πιστεύω) PortoLeone, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. Ντροπή είναι το συντριπτικό σύνολο των συναδέλφων σου. Αν θες να μη "σας" (σας σε εισαγωγικά γιατί μιλάω για το σύνολο όχι προσωπικά) κράζουν φροντίστε μεταξύ σας να διώξετε αυτή τη πατσαβουρόμαζα από το σύνολο σας.

Ας πούμε λοιπόν ότι ξαφνικά (ή με μια αργή διαδικασία) οι ταρίφες γίνονται ευγενικοί άνθρωποι σε καθαρά οχήματα στο ΣΥΝΟΛΟ τους. Ότι θα σταματήσουν τις διπλοταρίφες (χαχαχα λέμε τώρα) και τις τριπλοταρίφες, ότι οι κλέφτες θα εξοστρακιστούν (είτε οι απ'ευθείας κλέφτες, είτε με μηχανικά τρικ κλέφτες, είτε απλά οι εκμεταλευτές της άγνοιας του πελάτη τους).

Ακόμα και αν γίνει όλο αυτό αμφιβάλλω ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα ποτέ (γράφω στο β πρόσωπο αλλά δεν τα λέω για σένα προσωπικά εκτός αν δεις ότι σε αφορούν):

- ότι ξαφνικά θα προσέχεις που σταματάς και ΔΕΝ θα σταματάς (ωωω τι είπα τώρα, αυτά δεν γίνονται) να πάρεις πελάτη (ή και να... ρωτήσεις πελάτη) αν αυτό το σταμάτημα φέρει πρόβλημα στην υπόλοιπη κίνηση

- ότι ξαφνικά δεν θα διαλέγεις κανείς ποιον θα πάρει αλλά εφόσον είναι ελεύθερος (που ΘΑ είσαι ελεύθερος ΠΑΝΤΑ όταν δεν έχεις πελάτη ή όταν δεν κάνεις διάλειμα) θα σταματάς ΠΑΝΤΑ και θα πηγαίνεις ΕΚΕΙ που θα του πει ο πελάτης (ούτε "περίπου εκεί", ούτε "αν σου κάνει")

- ότι ξαφνικά θα πληρώνεις την φορολογία που πληρώνω εγώ σε αναλογία με το εισόδημα σου (εδώ δεν φταις εσύ αλλά τα... κεκτιμένα σας μη βράσω)

...όσο για το αν θα κάνω ότο στοπ, χωρίς παρεξήγηση αλλά μεγάλη ιδέα έχεις για το... λειτούργημα (μόνο έτσι δεν μου το έβγαλες).
Νομίζεις δεν υπάρχει... Αθήνα όταν γίνεται απεργία κιτρίνων; Κάθε άλλο! Είναι μια ΠΟΛΥ καλύτερη Αθήνα. Ακόμα και με τα αυξημένα αυτοκίνητα (λόγω μη ταξί), πάλι η κίνηση είναι ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ καλύτερη, γιατί ο καθένας θα πάει από το Α στο Β και θα σταματήσει εκεί. Δεν θα κυκλοφορεί ΟΛΗ μέρα και με 1000 στάσεις όπου να' ναι ότι να έχει πίσω του κλπ.
Επίσης δεν καταλαβαίνω... δεν υπάρχουν λεωφορεία; Δεν υπάρχει μετρό; Ηλεκτρικός; Τρόλεϊ; Τραμ;

...και τελικά το ότο στοπ το προτιμώ - προτιμώ και τα πόδια αν μπορώ.

Δυστυχώς το πράγμα με την "κίτρινη φυλή" (ακόμα και νεαρό ταξιτζή έχω ακούσει να την αποκαλεί έτσι) δεν αλλάζει έτσι απλά και στο κάτω κάτω ΠΡΩΤΑ θα αλλάξει η κίτρινη φυλή το τι είναι ΚΑΙ ΜΕΤΑ εμείς την γνώμη μας για αυτή (δεν γίνεται ανάποδα ε).
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-05-2009, 23:08
fidemporas Ο/Η fidemporas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Νεο Ηρακλειο Αττικης
Μoto: R1150 RT
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΑ ΤΑΞΙ!!!

Ενταξει ρε NLS χαλαρωσε λιγο....
Αν γραφεις αυτα για τους ταριφες τι θα επρεπε να γραψεις για τους Πολιτικους που σου ρουφανε το αιμα καθημερινα, για τους δημοσιους υπαληλους , για τους παπαδες, για τους Βαζελους ( ως γνησιος Γαυρος... σνννφφφφ εσυ μυριζεις τοση ωρα;;;; )

Εγω λεω να χαλαρωσεις λιγο ...
Φιλικα παντα ...

φίδι.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
THROTTLE BODDIES Η' ΣΤΑ ...ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ INJECTION!! kostas_366 Τεχνικά θέματα διάφορα 36 28-03-2009 01:03
ΦΟΡΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ pepax66 Χιούμορ 7 13-03-2009 02:09
ΚΡΑΓΙΟΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ danaos Χιούμορ 15 06-03-2009 13:22
ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ............... p.l. Διάφορα 10 02-02-2009 18:50
ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΟΠΑΝΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ daskalos Προτάσεις για κοπάνα - μοτοσυναντήσεις/μοτοπαρέες 9 20-01-2009 23:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:01.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!