GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 25-05-2011, 19:39
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Κατασκήνωση!

Οι περισσότεροι από εμάς έχουν κατασκηνώσει τουλάχιστο μία φορά στη ζωή τους.
Βέβαια άλλο γενικά κατασκήνωση και άλλο κατασκήνωση με μηχανή. Η μηχανή βάζει στην εξίσωση δύο αμείλικτους παράγοντες που όσοι χρησιμοποιούν αμάξι δε το πολυσκέφτονται. Τον όγκο και το βάρος! Από την άλλη υπάρχουν εκδρομές όπου φορτώνει κανείς τη μηχανή όσο πάει, φτάνει (ίσος) στο προορισμό του, ξεφορτώνει και αράζει.
Πχ:


Από την άλλη υπάρχουν και οι μινιμαλιστές...




Εγώ από την άλλη ψάχνω για στήσιμο που να μου επιτρέπει κάθε βράδυ όπου βρω να στήνω τη σκηνή και την άλλη μέρα το πρωί να τα μαζεύω και να φεύγω μέχρι το άλλο βράδυ.


Εμπλουτίστε μας με τις εμπειρίες που έχετε από τα ταξίδια σας κατασκηνώνοντας όσο μπορείτε με φωτογραφίες. Στήσιμο στη μηχανή, εξοπλισμός που πρέπει να κουβαλάει κανείς, οτιδήποτε άξιο προσοχής για ένα άπειρο κατασκηνωτή.

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 25-05-2011, 22:29
kostasmats Ο/Η kostasmats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: hlioupolh Athina
Μoto: δεν εχω
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

πολυ ωραιο θεμα ,το σκ που εχω χρονο θα ποσταρω και εγω οτι μπορω
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 25-05-2011, 23:37
264George Ο/Η 264George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΘεσσαLονίκη
Μηνύματα: 1,655
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

όταν λες φόρτωμα μηχανής εννοείς κάτι τέτοιο?




Uploaded with ImageShack.us

πέρυσι στο καράβι για Ζάκυνθο . .


Ωραίο θέμα, μακάρι όσοι γνωρίζουν κάτι ,να το μοιραστούν . .
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 25-05-2011, 23:56
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 264George Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν λες φόρτωμα μηχανής εννοείς κάτι τέτοιο?




Uploaded with ImageShack.us

πέρυσι στο καράβι για Ζάκυνθο . .


Ωραίο θέμα, μακάρι όσοι γνωρίζουν κάτι ,να το μοιραστούν . .
Tη πετσετούλα για την παραλία τη βλέπω ετοιμοπόλεμη στη σέλα .


Reply With Quote
  #5  
Παλιό 26-05-2011, 00:11
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Η πιο φορτωμένη μηχανή που έχω δει από κοντά ήταν ένα KTM 950 που οδηγούσε ο Χούντρας.

Είχε πάνω ΠΑΝΩ από όσα χωράει ένα νορμάλ αυτοκίνητο και τελικά τι ανακαλύπτω; Είχε μαζί ΚΑΙ την κοπέλα του (τουλάχιστον τότε - μην τον κάψω τον άνθρωπο) και ΟΧΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ σκυλιά ΟΛΑ αυτά στο 950 επάνω.
(στην αρχή νόμιζα ότι η κοπέλα και τα σκυλιά θα είναι με αυτοκίνητο χωριστά... όμως έκανα λάθος)
Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μηχανή εύκαιρη (του το είπα κιόλας ).

Όσο αφορά το θέμα, επειδή προσωπικά έχω κάνει λίγη κατασκήνωση μόνο, θα πέσει τηλεφώνημα σε φίλο (κατά σύμπτωση επίσης με 950) που είναι "ειδικότητα του". Ότι μου πει θα το μεταφέρω (αρκεί να τον βρω εύκαιρο).

Το μόνο που μπορώ να πω εγώ είναι να κρατήσεις αν όχι το ΒΑΡΟΣ, το ΚΕΝΤΡΟ ΒΑΡΟΥΣ χαμηλά όσο μπορείς και ότι είναι στη μηχανή να είναι ΣΤΑΘΕΡΟ και ΣΤΕΓΑΝΟ. Αν δεν είναι σταθερό οι κινήσεις σου θα σημαίνουν και ανα-αντίστοιχες μετακινήσεις βάρους πράγμα έως θανάσιμο. Αν δεν είναι στεγανά, αν τύχει και βρέξει (και μπορεί να βρέξει και καλοκαίρι ειδικά αν περάσεις από τίποτα οροπέδια - το έπαθα) τότε ξαφνικά θα έχεις διπλάσιο βάρος (άσε τις καταστροφές βέβαια).

Μιλάς για δικάβαλος ή μονοκάβαλος;

Last edited by NLS; 26-05-2011 at 00:16.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 26-05-2011, 06:56
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Παιδιά, προσωπικά όσοι με ξέρουν πάω 9/10 φορές δικάβαλος. Οπότε Εμένα θα με βοηθούσε μία απάντηση που να γράφει στήσημο και πράγματα για δικάβαλος. Αλλά σε ένα τέτοιο θέμα καλό θα ήταν να υπάρξει απάντηση για όλες τις κατηγορίες και απόψεις.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από 264George Εμφάνιση μηνυμάτων





Όπως έγραψα και προηγουμένως, (έβαλα 3 από την άλλη, γιατί δε μπορώ να κάνω edit ρε γμτ, σήμερα το είδα) εγώ δυσκολεύομαι να βάλω το #### μου κάτω και να μείνω στο ίδιο μέρος πάνω από μία μέρα. Οπότε το στήσιμο σου φίλε δε με εκφράζει. Κάθε βράδυ ξεφόρτωνε και το πρωί φόρτωνε όλο το νοικοκυριό; Δε λέει...
Το θέμα το πόσταρα βιαστικά γιατί πήγαινα για το βραδινό καφέ. Το μεσημεράκι θα ανεβάσω ένα δικό μου στήσιμο να μου πείτε απόψεις. yns, για δείξε μας το δικό σου....

Last edited by Markas; 26-05-2011 at 07:00.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 26-05-2011, 17:10
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Λοιπόν....
Το δικό μου στήσιμο για κατασκήνωση που φαίνεται ήταν αρκετό για 5 μέρες εκδρομή δικάβαλος με φαγητό σε ταβέρνα τα μεσημέρια. Πλαϊνές βαλίτσες 28(νομίζω) λίτρων έκαστη που μεγαλώνουν σε 40 αλλά δε χρειάστηκε. Και τα δύο τα δέσαμε με ιμάντες στα κάγκελα για μεγαλύτερη ασφάλεια και σταθερότητα. Μπροστά ένα Tank Bag της BMW μεγάλο (πολύ απογοητευμένος από το κακό σχεδιασμό ή κακοτεχνία σε σχέση με τη τιμή που το δίνει) και πίσω την μεγάλη μπαγκαζιέρα 53 λίτρων της Kappa. Στη Μπαγκαζιέρα είχα μία καλή ισοθερμική σακούλα για νερά και ευπαθή φαγώσιμα, ότι ψωνίζαμε από σούπερ μάρκετ για καθημερινό φαγητό καθώς και ένα άδειο σακβουαγιάζ για τη περίπτωση που αφήναμε τη μηχανή για περπάτημα. Υπόψιν πως λόγο εποχής που είχαμε πάει δε πήραμε υπνόσακους μαζί μας. Αλλά πήραμε όπως πάντα πλήρες σετ εργαλεία και φαρμακείο.
Αριστερά πάνω από τα σαμάρια δέσαμε με ελαστικούς ιμάντες στα κάγκελα της touratech τα δύο αυτοφουσκόμενα υποστρώματα μαζί με τα φουσκωτά μαξιλάρια και δεξιά τη σκηνή. Τα σαμάρια δεν επιβαρύνονταν ιδιαίτερα σε βάρος από τα υποστρώματα και τη σκηνή έτσι όπως είναι δεμένα. Το συγκεκριμένο "κόλπο" δουλεύει στη δική μου μηχανή με τα κάγκελα της touratech μια χαρά. Έκανα πάνω από 1000 χιλιόμετρα από τα οποία 250-300 σε χώμα (κατά λάθος, ασφάλτινη θα ήταν η βόλτα μας, χαχα). Η εκδρομή αυτή ήταν η πρώτη που έχω κάνει με σκηνή και το στήσιμο το είχα σκεφτεί πάρα πολύ. Παρόλα αυτά το άλλαξα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού άλλες 3 φορές. Βασικό για τα σαμάρια είναι να ανοίγουν από την απέξω πλευρά (πχ της Givi κάποιο μοντέλο ανοίγει από τη πλευρά της μηχανής). Έτσι μπορούσα χωρίς κόπο να βάζω βγάζω πράγματα από τα σαμάρια χωρίς να ξεφορτώνω υποστρώματα και σκηνή.


Εδώ φαίνεται η σκηνή. Μοντέλο Dome 3 τριών ατόμων από την Carefour 35 ευρώ!
Για τα λεφτά της είναι εξαιρετική αν και έχω αμφιβολίες για το πόσο αδιάβροχη είναι. Πάντως έχει δύο εισόδους, δύο στρώσεις υφασμάτων ενώ το κάτω έχει άφθονη σήτα που βοηθάει στον άνετο αερισμό για τη ζέστη. Το βάρος της είναι μικρό σχετικά, 3,7 κιλά αν θυμάμαι καλά. Την πήρα σαν δοκιμή και βγάζει μια χαρά τα λεφτά της.


Στη φωτογραφία φαίνεται άλλη μία χρησιμότητα των ελαστικών ιμάντων. Απλώστρες! Κρατάμε πάντα μερικά μανταλάκια και κάθε βράδυ απλώνουμε τα ρούχα μας (αν δε μπορούμε να τα πλύνουμε) τα αφήνουμε να αεριστούν και την άλλη μέρα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση και γίνετε να ξαναφορεθούν μυρίζοντας πολύ λιγότερο!
Κάποιος παρατηρητικός θα προσέξει την πέτρα κάτω από το σταντ της μηχανής. Σε χώμα καλό είναι πάντα, όσο σταθερό και αν φαίνεται το έδαφος να βάζουμε μια πέτρα από κάτω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πρόλαβα τη μηχανή στο τσακ πριν βουλιάξει τελείως το σταντ και παρασύρει μηχανή και ρούχα στο χώμα. Μετά βεβαίως έβαλα τη πέτρα και τράβηξα τη φωτογραφία.


Edit: Για περίπτωση βροχής τα σαμάρια είχαν δικές τους σακούλες που να τα καλύπτουν. Για τα υποστρώματα και τη σκηνή είχα πάρει μαζί μου σακούλες σκουπιδιών που θα κάνανε την ίδια δουλειά. Σακούλα σκουπιδιών και για το Tank Bag της BMW που δεν είναι (τελικά όπως αποδείχθηκε το δικό μου) εντελώς αδιάβροχο.

Last edited by Markas; 26-05-2011 at 17:23.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 27-05-2011, 14:05
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να μάθεις περισσότερα
καλά το πας!


κάτι που δεν διάβασα και που είναι απαραίτητος σύντροφος(για μένα) στα ταξίδια,είναι ένα απλό σεντονάκι και αν γίνετε υπερδιπλο.
μαζεύεται εύκολα και γρήγορα,δεν πιάνει χώρο,ρίχνεις υπνάκο κάτω απο τα δέντρα χωρίς μύγες κ.λ.π,στην παραλία το απλώνει και βάζεις τα πάντα πάνω και δεν γεμίζουν άμμο,το κάνεις τέντα για τον ήλιο με δύο κλαδάκια και λίγο σχοινί και σκεπάζεις πράγματα ριγμένα απο εδώ και απο εκεί μαζί με την μηχανή όταν λείπεις

δύο πραγματάκια ακόμη που μου έχουν χρησιμεύσει πολλές φορές,είναι λίγο σχοινάκι και λίγο καλώδιο 12volt που έχω κάτω απο την σέλα

απο εκεί και πέρα,αν κάνεις συχνά κάμπινγκ βρίσκεις σιγά σιγά αυτά που σου ειναι απαραίτητα.

εγώ πάντως επειδή το κάνω πολλά χρόνια,όσο περνάει ο καιρός,τόσο λιγότερα πράγματα χρειάζομαι..
σε αυτό το πνεύμα κινείται και η σύζυγος...ή προσπαθεί τουλάχιστον
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 27-05-2011, 15:25
Markas Ο/Η Markas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: BMW F800GS, Yamaha WR250R
Μηνύματα: 1,358
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται να μάθεις περισσότερα
καλά το πας!


κάτι που δεν διάβασα και που είναι απαραίτητος σύντροφος(για μένα) στα ταξίδια,είναι ένα απλό σεντονάκι και αν γίνετε υπερδιπλο.
μαζεύεται εύκολα και γρήγορα,δεν πιάνει χώρο,ρίχνεις υπνάκο κάτω απο τα δέντρα χωρίς μύγες κ.λ.π,στην παραλία το απλώνει και βάζεις τα πάντα πάνω και δεν γεμίζουν άμμο,το κάνεις τέντα για τον ήλιο με δύο κλαδάκια και λίγο σχοινί και σκεπάζεις πράγματα ριγμένα απο εδώ και απο εκεί μαζί με την μηχανή όταν λείπεις

δύο πραγματάκια ακόμη που μου έχουν χρησιμεύσει πολλές φορές,είναι λίγο σχοινάκι και λίγο καλώδιο 12volt που έχω κάτω απο την σέλα

απο εκεί και πέρα,αν κάνεις συχνά κάμπινγκ βρίσκεις σιγά σιγά αυτά που σου ειναι απαραίτητα.

εγώ πάντως επειδή το κάνω πολλά χρόνια,όσο περνάει ο καιρός,τόσο λιγότερα πράγματα χρειάζομαι..
σε αυτό το πνεύμα κινείται και η σύζυγος...ή προσπαθεί τουλάχιστον
Γιατί σχοινί και όχι ιμάντες που δένουν ή ελαστικούς;
Και γιατί καλώδιο 12 volt; Τι χρειάζεται;Το σεντόνι το διπλό και εγώ ανακάλυψα τότε πως είναι πολύ πρακτικό αλλά όχι για όλες αυτές τις χρήσεις σε μία μόνο εκδρομή. Θα γίνει χάλια και θα σκεπάζομαι μετά με αυτό;
Παρεμπιπτόντως είμαι μεταξύ άλλων σε αναζήτηση σκηνής (μια χαρά είναι αυτή που έχω αλλά αμφιβάλω για το αδιάβροχη)
Ανέβασα το θέμα γιατί πρώτον είμαι περίεργος αν υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει και δεύτερον σίγουρα θα υπάρχουν άτομα εκεί έξω που θα έχουν ίδιους προβληματισμούς με εμένα οπότε όλοι θα ωφεληθούμε.
Μη πω για τη διάθεση κουτσομπολιού αν δω καμιά φωτογραφία με τρελό φόρτωμα....

Α, κάτι άλλο...
Ένα κομάτι χοντρού μουσαμά μαζί με ιμάντες μπορεί να έχει και την εξής χρησιμότητα....

(η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου)
Το βράδυ ίσως να μην βρίσκεις πολύ κοντά τα ξύλα σου και τυλίγοντας τα με το μουσαμά προστατεύεις τη σέλα σου.

Την ιδέα να βάλω πάνω στα σαμάρια σκηνή και υποστρώματα την πήρα βλέποντας άλλες μηχανές που στερεώνανε στις μεταλλικές μπαγκαζιέρες διάφορους (στη συγκεκριμένη αδιάβροχους) σάκους.




Last edited by Markas; 27-05-2011 at 15:43.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 27-05-2011, 17:57
264George Ο/Η 264George βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: ΘεσσαLονίκη
Μηνύματα: 1,655
Προεπιλογή Απάντηση: Κατασκήνωση!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
. . .

βλέποντας άλλες μηχανές που στερεώνανε στις μεταλλικές μπαγκαζιέρες διάφορους (στη συγκεκριμένη αδιάβροχους) σάκους.
. . .
και εγώ το ίδιο κάνω στη σχάρα πίσω όμως . .

Βέβαια, αν θες να δεις κάτι πχ ένα αξιοθέατο
που είναι στο δρόμο σου και πρέπει να αφήσεις
τη μηχανή από το οπτικό σου πεδίο, κινδυνεύεις
να βιώσεις μεγάλες εκπλήξεις. . .

Αυτό εσείς πως το αντιμετωπίζετε ? ?

Φέτος είχα μια ιδέα που θα τη ρίξω πιο
μετά στο τραπέζι . . . .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!