GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Εξοπλισμός αναβάτη > Ένδυση

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-02-2012, 15:37
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-02-2012, 15:55
bms Ο/Η bms βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Κρητη
Μoto: f 650 gs (twin)
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

IXS η επομενη μου αγορα.
Εχω ακουσει καλα λογια!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-02-2012, 16:34
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-02-2012, 16:52
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα






KAI H TIMHTOY ΦΙΛΕ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ?
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-02-2012, 17:41
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

δεν θυμαμαι ακριβως, στο περιπου οι αρχικες τιμες ειναι κανα 80αρι το κατω και κανα 100αρι το πανω
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-02-2012, 17:53
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Αν θες αδιάβροχο για μικρές μετακινήσεις (μέχρι 30-40') αρκεί ένα των 40-50€ πάνω κάτω. Πλαστικό, μουσαμάς, σαν λεπτή νιτσεράδα τέλος πάντων. Τα βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά. Αν θες κάτι να το φοράς ώρες πάνω από τα ρούχα (και το μπουφάν ίσως) σε ταξίδι, ας πούμε, πρέπει να πάρεις gore-tex. Υπολόγιζε στα 200€ πάνω - κάτω. Το βρίσκεις σε εξειδικευμένα μαγαζιά ορειβασίας, ειδών κυνηγίου κλπ. Ίσως και σε μοτο-μαγαζιά, δεν ξέρω.
Με τα απλά αδιάβροχα (μη διαπνέοντα) θα ιδρώσεις και θα γίνεις μούσκεμα έτσι κι αλλιώς.
Αυτό που λέει ο Nibo πιο πάνω, μάλλον τέτοιο είναι, γι αυτό και είναι "τσιμπημένο".

Last edited by forester; 23-02-2012 at 17:54.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-02-2012, 18:00
gs77 Ο/Η gs77 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μoto: Husgvarna TE630
Μηνύματα: 1,196
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-02-2012, 18:07
nivo Ο/Η nivo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: L.A - lekanopedio attikis-
Μoto: BMW R 1100 GS ADVENTURE !!!
Μηνύματα: 3,701
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα το καινουριο διαιρουμενο της BMW (αυτο που βγενει σε κοκκινο-γκρι χρωμα) και ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο οσα αδιαβροχα ειχα μεχρι τωρα.
Το παντελονι στην περιοχη του καβαλου (εκει που συνηθως μπαζουν τα αδιαβροχα) ειναι ενισχυμενο με αντιολισθητικο υλικο και εχει λιγοτερες ραφες για καλυτερη αδιαβροχοποιηση. Εχει μεγαλα πλαινα φερμουαρ μεχρι τα γονατα για να το φορας χωρις να βγαζεις τις μποτες, και στην εσωτερικη μερια του ποδιου που ερχετε σε επαφη με την θερμοτητα του μοτερ εχει θερμοανθεκτικο υλικο για να αντεχει
Το μπουφαν εχει φερμουαρ και στα μανικα για να το φορας πιο ευκολα με το μπουφαν μοτο απο μεσα, και βολευει και σε χωματινη χρηση γιατι δεν ενοχλει τον αναβατη στις κινησεις επειδη δεν ειναι μονιμα σουρωμενο στην μεση οπως π.χ το Wintex που εχω, αλλα εχει ρυθμιζομενο λαστιχο στην μεση και το σουρωνεις οποτε θες π.χ. στην εθνικη για τον αερα
Γενικα δεν ψωνιζω εξοπλισμο αναβατη BMW γιατι τον θεωρω υπερτιμημενο αλλα τα αδιαβροχα νομιζω οτι αξιζουν τα λεφτα τους
Τα φτηνα μπαζανε ευκολα, αγοραζα καινουρια, και στην τελικη πληρωνα περισσοτερα
Το BMW ειναι σχετικα καινουριο βεβαια, δεν το εχω λιωσει ακομα, αλλα το πρωτα δειγματα γραφης του ειναι πολυ καλα
αυτο που λες ειναι το rain lock 2 ??
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-02-2012, 18:57
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες κάτι να το φοράς ώρες πάνω από τα ρούχα (και το μπουφάν ίσως) σε ταξίδι, ας πούμε, πρέπει να πάρεις gore-tex. Υπολόγιζε στα 200€ πάνω - κάτω. Το βρίσκεις σε εξειδικευμένα μαγαζιά ορειβασίας, ειδών κυνηγίου κλπ. Ίσως και σε μοτο-μαγαζιά, δεν ξέρω.
Με τα απλά αδιάβροχα (μη διαπνέοντα) θα ιδρώσεις και θα γίνεις μούσκεμα έτσι κι αλλιώς.
Αυτό που λέει ο Nibo πιο πάνω, μάλλον τέτοιο είναι, γι αυτό και είναι "τσιμπημένο".

Σωστος ο Θωδορας
Ορειβατικα αδιαβροχα χρησιμοποιουσα και εγω στην μοτο ειδικα στο χωμα που ιδρωνεις περισσοτερο, γιατι εχουν την καλυτερη διαπνοη, και οχι απαραιτητα με μεμβρανη gore-tex που ειναι πιο ακριβα. Εχω δοκιμασει της north face με μεμβρανη hyvent, της Marmot με μεμβρανη pre cip, και τις mountain equipment με μεμβρανη drilite και ηταν ολα μια χαρα. Ολα τα παραπανω ειναι ορειβατικα αδιαδροχα και τα γνωριζω λογω τις πολυχρονης ασχολιας μου με την ορειβασια-αναρριχιση. Τα 3 συγκεκριμενα που εγραψα ειναι απο τα πιο φτηνα, ελαφρια και valeu for maney ορειβατικα αδιαβροχα, και τα βρισκεται και τα 3 σε ορειβατικα μαγαζια στην Αθηνα. Οι τιμες τους ειναι περιπου οσο και αυτες του BMW. Δεν αναφερω καθολου ορειβατικα αδιαβροχα με gore-tex γιατι ξεφευγουν πολυ οι τιμες

Το αδιαβροχο της BMW στο καρτελακι του εγραφε οτι εχει διαπνοη, δεν νομιζω ομως οτι θα εχει καλυτερη διαπνοη απο τα ορειβατικα αδιαβροχα. Συγκριτικα ομως με τα μοτοσυκλετιστικα αδιαβροχα νομιζω οτι τα BMW ειναι τα καλυτερα
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 23-02-2012, 18:59
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivo Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που λες ειναι το rain lock 2 ??
ναι
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!