GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-12-2011, 21:09
geopoumid Ο/Η geopoumid βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: ΚΡΗΝΗ
Μoto: RAT BIKE
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΜΕ AVON 4000ΧΙΛ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΗΤΑΝ ΑΘΛΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΧΟΝΤΡΗ ΖΗΜΙΑΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΤΑΤΥΧΗ Ο ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ ΚΥΠΕΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΓΑΜΙΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΣΕΦ ΣΤΟ ΤΕΑΜ CAPIROSI ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΑΣΤΟΧΙΑ ΕΔΩ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΤΡΕΞΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΑΣΥΜΦΟΡΟ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ Η ΤΥΠΟΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΓΑΡΓΑΡΑ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ AVON ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ
CONTINENTAL TKC80 ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΜΕ ΗΣΥΧΟΣ ....ΟΥΦ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΣΤΟΡΥ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ...

Last edited by geopoumid; 15-12-2011 at 21:11.
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 15-12-2011, 22:14
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Ψαχνω στο σαιτ τους εντωμεταξυ και εκει που λεει στειλτε μειλ, και γραφω γραφω γραφω και παω να το στειλω και δεν δουλευει!! πφφφφφ....
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 15-12-2011, 22:34
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Αυτα τα λαστιχα δεν θα τα αφηνα ουτε ωρα στη μηχανη, σε τετοια κατασταση
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-12-2011, 22:43
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις που μενω και με κατασκοπευεις???
Ναι ακριβως αυτο αλλα οχι τοσο μεγαλες ραγαδες, και η φθορα του οχι σε τετοιο βαθμο.... 60 ευρω νομιζω η συμμετοχη μου!
Οκ παιδια σε αυτο που μου λετε, ωραια προσφορα κτλ, αλλα σαν καταναλωτες και μηχανοβιοι που σεβομαστε τον εαυτο μας και τον προσεχουμε δεν πρεπει να αλλαχτει και το πισω, πως θα γινει να εχω ανομοιομορφη φθορα στα ελαστικα μου?
Tιθεται θεμα ασφαλειας και πιστευω ο καθενας θα κοιταζε πρωτα την ασφαλεια του!
Αυτα δεν ειναι ραγαδες ο ισθμος της Κορινθου ειναι....Τυχερος εισαι που δεν σε ανοιξε κανενα λαστιχο εν κινησει
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-12-2011, 23:59
southern Ο/Η southern βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: R1200GS 2006
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Σε 16μήνες και 11000χλμ τέτοια φθορά δεν δικαιολογείται. Καλό θα ήταν να ελέγξεις την ημερομηνία κατασκευής(αναγράφεται μήνας/έτος) πάνω στο λάστιχο. Είναι πιθανόν να μην ήταν φρέσκα όταν τα έβαλες και ο λαστιχάς να τα είχε πολύ καιρό στην αποθήκη. Μετά τα 3 χρόνια γίνονται σχεδόν ξύλινα, ανεξάρτητα αν τα δουλεύεις καθημερινά ή όχι. Κάθε ελαστομερές πάσχει και από γήρανση. Επίσης υπάρχει πιθανότητα η φθορά να έγινε και από λάθος πίεση. Κάθε 10 ημέρες η πίεση των ελαστικών πρέπει να ελέγχεται και ειδικά όταν αλλάζει η εξωτερική θερμοκρασία ή το φορτίο της μηχανής.
Πάντως στη θέση σου θα αντικαθιστούσα και τα 2. Θεώρησε τον εαυτό σου πολύ τυχερό που δεν σου έτυχε τίποτα εν κινήσει. Tourance EXP για μένα η καλύτερη επιλογή. Πρόσεξε όμως που θα τα βάλεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-12-2011, 00:09
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Φρεσκα ηταν οταν μπηκαν, ελεγμενο!
Ναι το ξερω οτι θελουν και τα 2 αλλαγη!
Τωρα για την πιεση (τυχη θα το πω) που λεμε, οταν το καλοκαιρι ετοιμαζομουν για διακοπες 2καβαλος και φουλ φορτωμα πηγα σε αυτον και του ειπα πως θα το φορτωσω και εβαλε αερα αναλογο, τα θυμοταν ολα!!
Για αυτο μαλλον πηρε τηλ στην εταιρια κτλ!!
Θα δουμε, θα μιλησω αυριο με τα κεντρικα!!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-12-2011, 01:48
black_hawk Ο/Η black_hawk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Κερκυρα
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 3,382
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staikosn1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερεις που μενω και με κατασκοπευεις???
Ναι ακριβως αυτο αλλα οχι τοσο μεγαλες ραγαδες, και η φθορα του οχι σε τετοιο βαθμο.... 60 ευρω νομιζω η συμμετοχη μου!
Οκ παιδια σε αυτο που μου λετε, ωραια προσφορα κτλ, αλλα σαν καταναλωτες και μηχανοβιοι που σεβομαστε τον εαυτο μας και τον προσεχουμε δεν πρεπει να αλλαχτει και το πισω, πως θα γινει να εχω ανομοιομορφη φθορα στα ελαστικα μου?
Tιθεται θεμα ασφαλειας και πιστευω ο καθενας θα κοιταζε πρωτα την ασφαλεια του!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από IOTH1X Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς μια από τα ίδια, στα ίδια χιλιόμετρα το μπροστινό.
Από ότι έχω συζητήσει αν και λαστιχάρα το gs του πέφτει βαρύ.
Τελικα, φαινεται να εχουν ενα "θεμα" τα μπροστινα!!

( ΕΔΩ! το δικο μου "θεμα"... )

Μαλλον οι εταιρειες, σχεδιαζουν αντοχες ελαστικων με βαση τα "Ιαπωνικα" προτυπα (=κλασσικο "πηρουνι", που η φθορα του πισω ελαστικου ειναι πολυ περισσοτερη απ'αυτην του εμπρος.. ΔΕΝ! υπολογισαν το TELELEVER!! )
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-12-2011, 21:40
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Μιας και λογω δουλειας δεν γινοταν να επικοινωνισω τηλεφωνικα, εστειλα ενα μειλ και αναμενουμε απαντηση τους!!
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-12-2011, 23:23
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Υποπτη φθορα ελαστικου.

Για μένα δεν έχει σχέση ούτε τελελέβερ ούτε τπτ. Είναι καθαρή αστοχία του υλικού. Όσο για το ότι τα ελαστικά μετα από 3-4 χρόνια γερνάνε, να πω ότι αυτό ίσχυε παλαιότερα, σήμερα με τις νέας τεχνολογίας ρητίνες και υλικά η γήρανση έρχεται πολύ αργότερα. Στη χοντρή μου φοράω λάστιχα 5ετίας και δεν με πρόδωσε ποτέ και πουθενά, Κρατάνε το ίδιο καλά όπως όταν ήταν καινούρια (έχω βέβαια πολύ λίγα χλμ 12000) αλλά δεν έχω γλιστρήσει πουθενά.

Να το κυνηγήσεις φίλε μου και ν' απαιτήσεις αντικατάσταση χωρίς καμία από μέρους σου συμμετοχή.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Με δικαστική απόφαση τα Blogs δικαιούνται την ανωνυμία bitter Πολιτισμός 0 05-11-2011 12:10
Μερικές φωτόγραφίες από την ποδηλατική βόλτα στα βασιλικά κτήματα frits Ποδήλατο 19 07-06-2011 14:44
Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 42 29-03-2011 11:30
ΜΡ3 με αμερικανικά στρατιωτικά μυστικά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 4 18-02-2009 02:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:29.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!