GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 22-04-2011, 21:43
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Το DOT των ελαστικών είναι 3908 δηλαδή 39η εβδομάδα του 2008. Ειναι δυνατόν σε μοντέλο του 2010;
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 22-04-2011, 21:48
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Το DOT των ελαστικών είναι 3908 δηλαδή 39η εβδομάδα του 2008. Ειναι δυνατόν σε μοντέλο του 2010;
Πάνο μου, τώρα που το είδες είναι λίγο αργά....
Πρόσεχε τα επόμενα....
Όπως είπε και ο Βασίλης αν δεν νιώθεις καλά μαζί τους άλλαξε τα, η οδήγηση είναι πρώτα από όλα αίσθηση....

Τι τώρα, τι σε 3-4 μήνες, μήπως θα κερδίσεις το λόττο ;
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 22-04-2011, 22:33
bronic Ο/Η bronic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: ATHINA
Μoto: bmw1200gs
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
σημασία έχει το πόσο αδούλευτα είναι τα ελαστικά σε συνάρτηση και με την ημ παραγωγής....Σε 11 μήνες τα ελαστικά του Πάνου έχουν "δουλευτεί" αρκετά και συνεχώς αποκαλύπτονται νέες στρώσεις ελαστικού, δεν είναι παρατημένα να ξεραθούν....άρα τα 17κ χλμ δεν είναι απαγορευτικά.....Σίγουρα θα αρχίσει ίσως να παρατηρεί πρόωρη ενεργοποίηση του antispin, ιδιαίτερα σε σαμαράκια με ανοιχτό γκάζι.....

εγώ θα τα άλλαζα αμέσως, γιατί άν σου μπει η ιδέα στο μυαλό, δύσκολα θα φύγουν οι αμφιβολίες για τη ποιότητα των ελαστικών σου...

μεγειά......
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ θα συμφωνούσα με την τελευταία γραμμή του vpetza (εχμ... όχι το μεγεια)... ΑΛΛΑ πρακτικά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος βιασύνης

επίσης ο Κώστας έχει ένα δίκιο στο ότι ΚΑΙ το DOT έχει σχέση (όχι ως μοναδικός παράγοντας, αλλά έχει μια επιρροή)

(ας μην πω πόσα χλμ. έχουν τα δικά μου - θα με φάτε)
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vpentza Εμφάνιση μηνυμάτων
είχα 13-15.000 σε 1150GS, όλα μέσα στη πόλη...είχε τετραγωνήσει το ελαστικό και είχε και τουλάχιστον 2 χρόνια ζωής.....κατα καιρούς γλύστραγε λοιπόν......
κατάλαβα λοιπόν ότι αν το δούλευα το ελαστικό συνέχεια θα γλύστραγε αρκετά αργότερα...και λέω "κατάλαβα αργότερα" διότι φοράω ακριβώς το ίδιο ελαστικο στο 1200GS με 15.000 χλμ και νιώθω ότι ακόμα μου παρέχει ασφάλεια...
Όλα τα παραπάνω είναι π@π@ρολογίες (σόρυ παιδιά, αλλά θα τον πάρετε στο λαιμό σας τον άνθρωπο για 200 ευρώπουλα)
Αμφιβάλω αν ο vpentsa τα ξαναδιαβάσει και καταλάβει ο ίδιος τι έχει γράψει






Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά, από το DOT ξεκινάμε Πάνο μου...


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Το DOT των ελαστικών είναι 3908 δηλαδή 39η εβδομάδα του 2008. Ειναι δυνατόν σε μοντέλο του 2010;

Σωστός ο cprenteteris
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 22-04-2011, 22:41
FANISGS Ο/Η FANISGS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: SITIA
Μoto: bmw1200gs 2008
Μηνύματα: 1,147
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

φιλαρακο αλλαξε τα λαστιχα,βαλε οποια νομιζεις εσυ για να σου φυγει η ιδεα.εξαλλου απο 250 ευρω δεν σωνεσαι αντιθετως σε μια δυσκολη στιγμη σε βγαλουν ασπροπροσωπο!!!
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 22-04-2011, 23:14
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Φιλαράκο; Έτσι τάπα και στα όρθια που το πας το μηχανάκι συνέχεια, τι περιμένεις; Να κάνεις 100.000 χλμ με το ίδιο λάστιχο;;; Για ρώτα το Βασίλη και μένα τι χώμα τρώγαμε πίσω σου...


Reply With Quote
  #26  
Παλιό 23-04-2011, 09:16
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκο; Έτσι τάπα και στα όρθια που το πας το μηχανάκι συνέχεια, τι περιμένεις; Να κάνεις 100.000 χλμ με το ίδιο λάστιχο;;; Για ρώτα το Βασίλη και μένα τι χώμα τρώγαμε πίσω σου...
Γειά σου πλοίαρχε με τα ωραία σου, όταν η παρέα έχει εμπειρους οδηγούς παίρνουμε κι εμείς αέρα.
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 23-04-2011, 10:19
pkiriakos Ο/Η pkiriakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Honda varadero xlv 1000
Μηνύματα: 572
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγη Πανο .Εγω τα έχω ποιο λίγο καιρο και έχω κανει 15000 χιλ και δεν μου αρέσουν άρχισε να ενεργοποίητε ποιο εύκολα το abs Οπότε είμαι σε διαδικασία αλλαγης ελαστικών!!!
Ετσι ακριβώς.Αντικατάσταση ελαστικών στα 14,15,16 το πολύ χιλιάδες χιλιόμετρα η δυό χρόνια απο την τοποθέτηση.Μπορέι να μην παρουσιάζουν ορατή φθορά στα τακούνια και γενικώς στο υλικό τους αλλά η γόμα εχει απο τις μεταβολές θερμοκρασίας και την καταπόνηση την τάση να αποσυντίθεται (σκλήρηνση η αλλιώς ξέραμα).

Συνεπώς η πρόσφυση λιγοστεύει η σε ειδικές συνθήκες (βρεγμένο η νωτισμένο απο υγρασία οδόστρωμα) καθίσταται ανύπαρκτη.Η απόδειξη είναι η ενεργοποίηση του ABS σας. Ισως απαντήσει κάποιος οτι είμαι υπερβολικός.Οχι δεν είμαι υπερβολικός και μόνο τούτο θα σας πώ : Προσοχή στην κατάσταση των ελαστικών μας.

Είναι το Α και το Ω της μοτοσυκλέτας μας και δεν αξίζει για 250 ευρώ να θέτουμε σε κύνδινο την σωματική μας ακεραιότητα αλλά και την αρτιότητα της μοτό μας.Αποψη μου απο προσωπικές γνώσεις,βιώματα και εμπειρίες.Μεγάλα παιδιά είμαστε ολοι και μπορούμε να κρίνουμε και να αποφασίσουμε.Την καλημέρα μου σε ολους.

Last edited by pkiriakos; 23-04-2011 at 10:20.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 23-04-2011, 11:06
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Εμένα λόγω κρίσης (όχι δεν βάζω την κρίση πάνω από την ασφάλεια μου) αρχικά δεν αντικαταστάθηκαν ακόμα αν και έχουν ~22000. Μάλλον θα περιμένω για το Φθινόπωρο πια μια και πέρασα και τις τελευταίες βροχές με αρκετή ασφάλεια.

Έχω παρατηρήσει μικρή διαφορά πρόσφυσης στην ευθεία, αλλά όχι στην στροφή. Πλαγιασμένος κρατάνε μια χαρά (όντας και λιγότερο φαγωμένα). Δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στο ABS (το οποίο σπανιότατα παίρνει μπρος). Όσο αφορά το ASC μπαίνει λίγο συχνότερα αλλά όσο όταν τα λάστιχα είναι καινούρια (άστρωτα), όχι κάτι μη αντιμετωπίσιμο και ειδικότερα όχι κάτι που δεν... φταίω εγώ.

Κάποια από αυτά επιβεβαιώθηκαν και πρόσφατα αν δείτε το thread με την τούμπα κάποιου.

Είμαι απόλυτα υπέρ όλων όσων λέτε πάντως και δεν συνιστώ σε κανένα να έχει μηχανή με λάστιχα υπερήλικα ή με πολλά χλμ.
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 23-04-2011, 11:36
draf Ο/Η draf βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: athina
Μoto: gs1200r
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Και εγώ με 16.500 κμ πάω για Σεπτέμβριο.
Θα ισχύει η προσφορά του φόρουμ μέχρι τότε;;;;
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 23-04-2011, 14:49
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Αντικατάσταση ελαστικών

Παναγιώτη τι ωραίες εξελίξεις είναι αυτές????

Πότε θα κάνουμε καμμιά χωμάτινη???


Λάστιχα άλλαξε...

Δεν αξίζει τον κόπο να περιμένεις και να το έχεις στο μυαλό σου...

Μια ζωή την έχουμε...

Πόσα καλοκαίρια μας μείνανε ακόμη???
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αντικατάσταση grip σε R1200GS/'04 BOXER Τεχνικά θέματα - DIY 62 24-11-2013 15:51
F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips yns Τεχνικά θέματα - DIY 47 19-11-2013 19:14
GS 1200 '08 Αντικατάσταση Ανάρτησης ESA Tonpir7 Τεχνικά θέματα διάφορα 82 21-03-2011 02:20
Αντικατάσταση ελαστικών katsanakis Γενικά - Μοτοσυκλέτα 30 15-01-2011 11:38
Αντικατάσταση αναρτήσεων σε 1200 GS Adventure! Jefe Τεχνικά θέματα διάφορα 22 09-12-2010 22:20


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:18.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!