GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Υγεία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 28-06-2010, 12:22
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Πυρετικος Σπασμος

Θα ηθελα να σας διηγηθω το περιστατικο που μου συνεβη χθες γυριζοντας απο Γιαννενα, οπου ειχα παει για εναν ####ς. Το αναφερω γιατι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μικρα παιδια και πρεπει να ξερουν τι να κανουν.

Χθες λοιπον ο μικρος μου γιος κατα τις 2 το μεσημερι ανεβασε πυρετο και εκανε εναν μικρο σπασμο. Νομιζαμε οτι ηταν ανατριχιλα.

Περνοντας λοιπον τα διοδια του Λουτρακιου και ενα το παιδι ηταν μια χαρα ξαφνικα ο μεγαλος μου γιος μας λεει οτι το παιδι κατι εχει. Γυρναω λοιπον πισω και βλεπω το γιο μου να εχει σηκωσει το κεφαλι του ψηλα και τα ματια του να ειναι γυρισμενα προς τα πανω!!!
Πανικοβλητος κανω στην ακρη (εκεινη την ωρα ειχε τρομερη κινηση) και βγαζω το παιδι εξω. Ο μικρος δεν σαλευε, δεν κουνιοταν, δεν εκανε τιποτα. Μετα απο λιγο αρχισε να μελανιαζει. Χωρις να ξερω πως κρατησα την ψυχραιμια μου, το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν να τον βαλω κατω στην ασφαλτο να του κανω τεχνητη αναπνοη. Η γυναικα μου να χτυπιεται και γω να προσπαθω να εφαρμοσω αυτα που ειχα μαθει σ ενα σχολειο πρωτων βοηθειων που ειχα κανει πριν δυο χρονια. Εν τω μεταξυ φωναξαμε και το 100 και το ΕΚΑΒ. Μεχρι να ερθουν ομως το παιδι ειχε συνελθει και αν και εδειχνε νωθρο, ηταν ενταξυ.

Στη συνεχεια το πηγαμε στο νοσοκομειο της Κορινθου, οπου ο παιδιατρος ειπε οτι επαθε πυρετωδη σπαμους και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Για μας φαινεται πρωτακουστο αυτο που ειπε αλλα γι αυτους που ξερουν οχι βεβαια. Και οι τεχνητη αναπνοη δεν ειχε κανενα αποτελεσμα γιατι ειναι μια διαδικασια φυσιολογικη να επανερθει το παιδι μετα απο 5 λεπτα. Το προβλημα υπαρχει αν δεν επανελθει.

Τωρα το παιδι ειναι στο Νοσοκομειο Αγ.Σοφια, οπου απο χθες ειναι ο γνωστος Αλεξανδρος. Θηριο ανημερο, αν και πριν απο λιγο εκανε λιγο πυρετο.

Πυρετωδης σπασμος λοιπον παιδια λεγεται. Το παθαινουν τα μικρα παιδια μεχρι 6 χρονων, οταν ανεβασουν αποτομα υψηλο πυρετο. Μοιαζει λιγο με την επιληψια, αλλα το συγκεκριμενο περιστατικο δεν ειχε καμια σχεση.
Μεσα σε 5 λεπτα επανερχονται, υπο κανονικες συνθηκες. Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να το βαλουμε στα πλαγια, ωστε να μην καταπιει την γλωσσα του και να μην πνιγει απο τα σαλια του. Αν δεν επανελθει μεσα σε 5 λεπτα τοτε υπαρχει προβλημα. Ισως τοτε χρειαζεται η τεχνητη αναπνοη. Κανονικα πρεπει να εχουμε ενα φαρμακο που λεγεται διαζεπαμη, ειτε σε υποθετο, ειτε απο το στομα, το οποιο χορηγειται αν μετα τα 5 λεπτα δεν επανελθει το παιδια.

Δυστυχως δεν ειμαστε γιατροι για να ξερουμε τι συμβαινει καθε φορα που αρρωσταινει ενα παιδι. Και εγω και η γυναικα μου χασαμε ολη μας την ζωη χθες και την ξαναβρηκαμε. Το να βλεπεις το παιδι σου να σβηνει και να μελανιαζει, πανω στην εθνικη οδο με απιστευτη κινηση και να μην ξερεις τι να κανεις ειναι κατι που δεν θα ηθελα να σας συμβει ΠΟΤΕ σε οσους εχετε μικρα παιδια.

Αυτα λοιπον ειχα να σας πω. Προς γνωση για τους γονεις.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 28-06-2010, 13:03
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

Κατ' αρχάς Λιάκο,

περαστικά στον μικρό Αλέξανδρο .....



Είναι πραγματικά, τραυματική εμπειρία, να βλέπεις κάποιον σε "άθλια" κατάσταση

κ να μην μπορείς/ξέρεις να κάνεις τίποτα ....

Πόσο δε - απείρως περισσότερο - όταν πρόκειται για το παιδί σου ....



Όσο για το συγκεκριμένο φάρμακο ....

Το κακό μ' αυτά τα "άγνωστα" προς εμάς φάρμακα είναι πως,

δεν ξέρουμε πότε και ΑΝ πρέπει να το χορηγήσουμε στον εκάστοτε ασθενή ...

Μήπως δλδ, το δώσουμε με μια λάθος από μέρους μας διάγνωση

κ τελικά του κάνουμε κακό αντί για καλό ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 28-06-2010, 13:06
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πραγματικά, τραυματική εμπειρία, να βλέπεις κάποιον σε "άθλια" κατάσταση

κ να μην μπορείς/ξέρεις να κάνεις τίποτα ....

Πόσο δε απείρως περισσότερο, είναι για το παιδί σου ....

Το κακό μ' αυτά τα "άγνωστα" προς εμάς φάρμακα είναι πως,

δεν ξέρουμε πότε και ΑΝ πρέπει να το χορηγήσουμε στον εκάστοτε ασθενή ...

Μήπως δλδ, το δώσουμε σε μια λάθος διάγνωση

κ τελικά του κάνουμε κακό αντί για καλό ....
Ναι πραγματικα Νικο.
Το φαρμακο αυτο δεν το εγραψα για να πανε ολοι να το παρουν και να το εχουν μαζι τους. Δυστυχως πρεπει να το παθεις για να μαθεις μετα.
Απλα θελω να τονισω πιο πολυ τα συμπτωματα. Δηλαδη σπασμοι και πυρετος. Εκει θελει να εχεις το νου και πανω απ ολα την ψυχραιμια να το αντιμετωπισεις.
Αυτο ειναι το νοημα του θεματος που ανοιξα.Οχι το φαρμακο.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 28-06-2010, 13:13
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι πραγματικα Νικο.
Το φαρμακο αυτο δεν το εγραψα για να πανε ολοι να το παρουν και να το εχουν μαζι τους. Δυστυχως πρεπει να το παθεις για να μαθεις μετα.
Απλα θελω να τονισω πιο πολυ τα συμπτωματα. Δηλαδη σπασμοι και πυρετος. Εκει θελει να εχεις το νου και πανω απ ολα την ψυχραιμια να το αντιμετωπισεις.
Αυτο ειναι το νοημα του θεματος που ανοιξα.Οχι το φαρμακο.

Ναι, φυσικά το κατάλαβα Ηλία ....

Κι εγώ απλά ανέφερα τον προβληματισμό μου ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 28-06-2010, 13:18
boxerakias57 Ο/Η boxerakias57 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: πατησια
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 717
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

παραστικα αυτο το επαθα πριν απο χρονια και ειναι κατι που δεν ξεχνιετε
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 28-06-2010, 13:22
allen Ο/Η allen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 910
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

παει περασε!! να τον εχεις γερο απο εδω και περα
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 28-06-2010, 15:11
xenos Ο/Η xenos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα-Κολονος
Μoto: gs 1200-06
Μηνύματα: 1,852
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

περαστικά του..κ ευχαριστούμε με μας ενημέρωσες!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 28-06-2010, 15:23
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

Καλέ μου φιλε σε καταλαβαίνω απόλυτα οπως και το σοκ που περάσατε.Τέλος καλό ολα καλά .Πρίν μερικά χρόνια γύρισε ο γυιός μου με σπασμένο χέρι απο την μπάλα.Εγω φυσικά τρελαθηκα μέχρι που μου εξήγησε ο γιατρός οτι θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενος διότι τα παιδιά εχουν περίπου 100% πιθανότητες ασθένειας η ατυχήματος οπότε αν κάθε φορα που παθαινουν κάτι ειναι τόσο γρήγορα περαστικό τότε θα πρέπει να είμαστε χαρουμενοι.Εχεις και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για αυτό κουράγιο.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-06-2010, 15:30
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ μου φιλε σε καταλαβαίνω απόλυτα οπως και το σοκ που περάσατε.Τέλος καλό ολα καλά .Πρίν μερικά χρόνια γύρισε ο γυιός μου με σπασμένο χέρι απο την μπάλα.Εγω φυσικά τρελαθηκα μέχρι που μου εξήγησε ο γιατρός οτι θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενος διότι τα παιδιά εχουν περίπου 100% πιθανότητες ασθένειας η ατυχήματος οπότε αν κάθε φορα που παθαινουν κάτι ειναι τόσο γρήγορα περαστικό τότε θα πρέπει να είμαστε χαρουμενοι.Εχεις και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για αυτό κουράγιο.
Ναι,πρεπει να κραταμε την ψυχραιμια μας, αλλα δεν ειναι κατι τοσο ευκολο. Η γυναικα μου διπλα που εβλεπε το παιδι να μελανιαζει ειχε τρελαθει και γω προσπαθουσα να του δωσω οξυγονο με τεχνητη αναπνοη. Αν και οι δυο παθαιναμε κλονισμο ποιος θα βοηθουσε το παιδι;
Αλλα δεν εχουμε γεννηθει γιατροι για να τα ξερουμε και ειναι φυσιολογικο να μας πιανει πανικος.

Παντως μεχρι αυτη την στιγμη που μιλαμε το παιδι στο Παιδων ειναι μια χαρα. Απλως πρεπει να μεινει ακομα μια μερα μεσα και να μην εχει πυρετο.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-06-2010, 17:22
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρετικος Σπασμος

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι,πρεπει να κραταμε την ψυχραιμια μας, αλλα δεν ειναι κατι τοσο ευκολο. Η γυναικα μου διπλα που εβλεπε το παιδι να μελανιαζει ειχε τρελαθει και γω προσπαθουσα να του δωσω οξυγονο με τεχνητη αναπνοη. Αν και οι δυο παθαιναμε κλονισμο ποιος θα βοηθουσε το παιδι;
Αλλα δεν εχουμε γεννηθει γιατροι για να τα ξερουμε και ειναι φυσιολογικο να μας πιανει πανικος.

Παντως μεχρι αυτη την στιγμη που μιλαμε το παιδι στο Παιδων ειναι μια χαρα. Απλως πρεπει να μεινει ακομα μια μερα μεσα και να μην εχει πυρετο.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.
Ηλία κρίμα που ταλαιπωρήθηκε το παιδί και η υπόλοιπη οικογένεια από το επεισόδιο αυτό.
Ηδη έχεις ενημερωθεί οτι πολύ σπάνια οι πυρετικοί σπασμοί δηλώνουν πραγματική επιληψία ή σοβαρή λοίμωξη του εγκεφάλου (πχ. μηνιγγίτιδα). Ωστόσο στο πρώτο επεισόδιο όλα τα παιδιά πρέπει να νοσηλεύονται για να αποκλειστούν τα παραπάνω ενδεχόμενα.
Προφανώς και τίποτε να μην έκανες το παιδί θα επανερχόταν σύντομα, αλλά καταλαβαίνω την αγωνία σας!
Πάνω απ' όλα η ψυχραιμία είναι το πιό απαραίτητο πράγμα στους γονείς...
Εδώ υπάρχουν μερικές πληροφορίες γραμμένες με απλό τρόπο για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για τους πυρετικούς σπασμούς.
Περαστικά στον μικρό!!!
��������� ������� - www.paidiatros.gr
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!