GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-01-2011, 12:20
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κατάλαβα ότι από οι ατμοί του λαδιού με κάποιο τρόπο γίνονται νερό????
Τυχαίο??? δεν νομίζω
Ελεος ρε παιδιά
αυτο λεω κι εγω......... ελεος!!!!!!!! αντι να κατηγορεις καποιον γιαυτα που γραφει ανοιξε κανενα βιβλιο ¨η κανε μια αναζητηση στο νετ (πιο ευκολο) για να μαθεις!! Σου κανω την ζωη πιο ευκολη με την απαντηση μου στον ''ΤΕΟΣΣ'' παρακατω!!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παρακαλώ …τι πράγματα είναι αυτά κύριοι , κρίνετε τον υπερμηχανολόγο που οφθαλμοφανώς είναι και υπερχημικός .
Η μεταστοιχείωση του λαδιού σε νερό είναι γνωστό φαινόμενο σε συνθήκες υδρατμοποίησης του λαδιού!
Φιλε Θεοδωρα,

βλεπεις ακομα σε αποκαλω ''φιλο'' παρα τις υβρεις και τις ειρωνιες που συνεχιζεις να εκτοξευεις εναντιον μου χωρις μαλιστα στοιχειοθετηση τους!! Δεν πειραζει, οι αναγνωστες μας, μας διαβαζουν και κρινουν την ορθοτητα των γραφομενων μου/σου μεχρι και την παιδεια που διακρινει τον καθενα απο εμας τους δύο ξεχωριστα!!!!

Το συγκεκριμενο αρθρο απαντηση στον ''Κιμωνα'', αν και γνωστο σε εμενα ως προς το περιεχομενο του, και για λογους συντακτικης εκφρασης, ωστε να γινει κατανοητο, το ξεσηκωσα απο το βιβλιο χρήστη της ΤΟΥΟΤΑ Κορολλα!!!!!!
Αλλα μιας και δεν εχεις κορολλα και εισαι φαν των ευρωπαιων παρε ενα σαιτ (εσυ και ο απο πανω) το οποιο αφορα την εταιρεια Lancia και ολα τα οχηματα της και αναφερει ΚΑΙ ΑΥΤΟ.... τα οσα εγω ο ''υπερμηχανολογος'' εγραψα πιο πανω σε απαντηση στον ''Κιμωνα''!! Μετα πηγαινε και ρωτα κανεναν γνωστη ''υπερχημικο'' να σου πει αν αυτα που γραφει η Lancia ειναι αληθεια η ψεματα!!! Αντε μπραβο!!!!!!

Lancia Lybra / Λιπαντικά, α΄ μέρος - Λάδια
τριτη παραγραφο ''
Τι συμβαίνει στο λιπαντικό και πρέπει να αλλάζω τα λάδια νωρίτερα όταν κυκλοφορώ σε πόλη;''

Σημ. Ελπιζω να μην μας πεις οτι τα GS εξαιρουνται.....

Τελος και επιτελους(το εχω ξαναβαλει), διαβασε αυτο Oils Well That Ends Well, Part 1 - Sport Rider Magazine

οπου τα γραφει και τα λεει ολα!!! Αν δεν σε βοηθανε τα αγγλικα σου παρε εναν υπερμηχανολογο/υπερχημικο με μαστερ στο εξωτερικο που σιγουρα ξερει αγγλικα να σε βοηθησει!! Αν αυτο ειναι ανεφικτο χρησιμοποιησε το google translate, asystran κ.λ.π. βοηθηματα!!!

Αλλα μεχρι να γινει αυτο σταματα να με ειρωνευεσαι και να με βριζεις (βλεπε ''ΑΣΧΕΤΟΣ'' σε άλλα ποστ σου) χωρις στοιχειοθετηση!! Δεν αρκει το να γραφεις μ@λ@κιες πρέπει να τις αποδυκνυεις κιολας!!!!
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-01-2011, 12:32
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

ο Ελληνάρας ξέρει, χωρίς να διαβάζει, ξέρει, επειδή έτσι του είπαν, έτσι άκουσε....ο Κουτόφραγκος που το έχει "ψάξει" από τότε που στη χώρα μας είχαμε μόνο κάρα...αυτός δεν ξέρει...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-01-2011, 12:40
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

ΩΩΩχχχχχ..... κάτι μου 'χε περάσει απ' το μυαλό....
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-01-2011, 20:44
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Εγώ δεν διεκδικώ αλάθητο ούτε το παίζω αφεντιά στα πάντα, στο net είμαι άσχετος και δεν ξέρω ούτε φώτο να βάζω, αλλά μπορώ να ξεχωρίσω π.χ. την κυλινδροκεφαλη ενός 1200 από ένα 1100



Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχουν υδρατμοί αλλά ότι δεν δημιουργούνται από μεταστοιχείωση του λαδιού ,όπως φαίνεται από το πρώτο ποστ σου ,δες και το ποστ του siraxanz. Το θέμα είναι η σχέση (που δεν υπάρχει ) με την στάθμη του λαδιού η οποία είναι και το ζητούμενο του θρεντ .


Τώρα που κατάλαβες τι σημαίνει 200αρα συμπίεση (κατάσταση στην οποία μονίμως με έφερνες) ζητάς παρέμβαση <<ανώτερων δυνάμεων>>
…Ελεοοοος…
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-01-2011, 21:19
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...




Αφήστε τους διαπληκτισμούς... όλοι μια παρέα είμαστε...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-01-2011, 14:33
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Παιδιά κατ' αρχήν να σας (ξανά)ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας!

Αλλά πραγματικά στεναχοριέμαι να είμαι (έστω και έμμεση) αφορμή για αντιπαραθέσεις και διαξιφισμούς. Είμουν και είμαι μέλλος σε διάφορα φόρα και το συγκεκριμένο πραγματικά με έχει κερδίσει γιατί έχει μια άλλη ποιότητα και παρεϊστικο πνεύμα, συν ότι έχω μάθει πολλά για την μηχανή μου και τις μηχανές γενικά...

@GeorgeP, Γιώργο έχεις δώσει δείγματα γραφής στα πόστ σου όσο καιρό είμαι εδώ τα οποία είναι πραγματικά εξαιρετικά και ομολογώ ότι έχω μάθει και υποψιαστεί πάρα πολλά σε μηχανολογικά θέματα. Όπως είπες πολύ σωστά το θρέντ ξεκίνησε με κάποιες ιδέες που αναφέρονταν σε "μένα" και εκεί έπρεπε να μείνει. Και ο καθένας που τον ενδιαφέρει και το διαβάζει ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Πράγμα το οποίο έκανα κι εγώ. Διάβασα τις απόψεις όλων σας, και απλά έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα, αυτός εξ' άλλου είναι και ο λόγος του φόρουμ... Ανταλλαγή απόψεων και ιδεών. Αν κάποιος δεν συμφωνεί με κάποιον άλλο και θέλει να το εκφράσει πιστεύω θα πρέπει να γίνεται μέσα στα πλαίσια της φιλικότητας και παρεϊστικου πνεύματος του φόρουμ.

Αμάν μ' αυτά τα μπόξερ επιτέλους! Ακόμα και στο φόρουμ μας "βγάζουν το λάδι"!

Last edited by Kimwnas; 05-01-2011 at 14:37.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 05-01-2011, 17:11
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

...τι τό 'θελα και άνοιξα το θρέντ... δεν συμπλήρωνα τα 200ml μου ωραία και ήσυχα...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 05-01-2011, 17:12
CPretenteriS Ο/Η CPretenteriS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Spata
Μoto: BMW R1200GS (mod. 2010)
Μηνύματα: 19,474
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
...τι τό 'θελα και άνοιξα το θρέντ... δεν συμπλήρωνα τα 200ml μου ωραία και ήσυχα...
Κοιτώντας το μετρητή του μπουκαλιού πάντα... και όχι το ματάκι της μηχανής...
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 05-01-2011, 17:16
Kimwnas Ο/Η Kimwnas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 746
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτώντας το μετρητή του μπουκαλιού πάντα... και όχι το ματάκι της μηχανής...
Εννοείται! Για την ακρίβεια απο το μπουκάλι σε ξεχωριστό δοχειάκι/μετρητή... Έβαλα 200ml και με την μηχανή ζεστή και μετά απο κανά 10λεπτο στο κεντρικό μου δείχνει 3/4, κρύα μετά απο κανά 12ωρο λίγο παρακάτω, οπότε για την ώρα είμαι οκ και περιμένω να φτάσει η ημερομηνία του σέρβις για πλήρη έλεγχο και να δω τι γίνεται και μ' αυτό το ψυγείο που δεν ανοίγει...

Last edited by Kimwnas; 05-01-2011 at 17:17.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-01-2011, 17:17
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια κινητήρα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτώντας το μετρητή του μπουκαλιού πάντα... και όχι το ματάκι της μηχανής...

Μην λες τέτοια !!!!! Θα αρχίσουνε πάλι !!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
R1150GS - Λάδια στο φίλτρο αέρα alekni Τεχνικά θέματα διάφορα 32 29-05-2010 20:57
Λάδια από κινητήρα katsanakis Τεχνικά θέματα διάφορα 37 12-04-2010 23:03
Καθαρισμός κινητήρα cm246 Φροντίδα 8 29-11-2009 00:57
Ανατομία ενός κινητήρα... !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( no2 ) Hondakias Τεχνικά θέματα διάφορα 8 30-07-2009 10:40
Λάδια kifinas Τεχνικά θέματα διάφορα 12 14-03-2009 11:59


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:06.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!