GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Καλημέρες - Ευχολόγια > Καλώς ήλθατε

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 14-07-2009, 19:09
Nikolas Ο/Η Nikolas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Γεια σας και από την Καβάλα

Γεια σε όλους,

ονομάζομαι Νικόλας και μένω στην Καβάλα.

Είμαι κάτοχος μιας Honda Transalp από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς δεν με έχει προδώσει ποτέ.

Παρόλα αυτά έχω βαρεθεί κάθε φορά που περνά μια GS από μπροστά μου να μου τρέχουν τα σάλια. Για αυτό σκέφτομαι να αγοράσω μια the soonest possible, έστω και μεταχειρισμένη γιατί τα οικονομικά δεν επιτρέπουν και πολλά-πολλά. Για τον λόγο αυτό θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας σε μερικές ερωτησούλες που έχω.

1) Επειδή θα πάμε μάλλον για μεταχειρισμένο από 2004 έως και 2007 αναρωτιέμαι εάν σε αυτό το διάστημα τα μοντέλα άλλαζαν μόνο ώς προς τα χρώματα ή είχαν και άλλες αξιοσημείωτες βελτιώσεις ως προς την εμφάνιση ή τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Με άλλα λόγια από τί έτος μοντέλο και μετά προτείνετε να αγοράσω?

2) Υπάρχουν κάποια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αξεσουάρ π.χ. βαλίτσες, προστατευτικά κάγκελα κτλ, τα οποία είναι ακριβά να τα αγοράσω εκ των υστέρων και θα ήταν προτιμότερο να βρω μια μηχανή που να τα έχει ήδη? Ποια λέτε ότι είναι αυτά (και εάν είναι δυνατόν πείτε και μια τάξη μεγέθους αν τα αγοράσω).


3) Θα ξέρετε ότι με την Transalp στο συνεργείο δεν πολύ-παμε και όποτε συμβαίνει ένα τυπικό service (λάδια, ξύδια, φίλτρα, βαλβίδες) κοστίζει άντε 200 €. Δεν περιμένω να πληρώνω τα ίδια βέβαια αλλά τί θα λέγατε από την εμπειρία σας για την συχνότητα των βλαβών, την ευκολία αποκατάστασής τους και εάν είναι εύκολο για τί ποσά μιλάμε ότι κοστίζει ένα service?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Με εκτίμηση
Νικόλας
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 14-07-2009, 19:24
vp_68 Ο/Η vp_68 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Βριλήσσια - Άρτα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 1,148
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

Καλώς ήρθες φίλε Νικόλα στην παρέα μας. Οι κάτοχοι των 1200GS θα σε πληροφορ'ησουν λόγω οτι εγώ είμαι κάτοχος 800GS.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 14-07-2009, 19:42
essel Ο/Η essel βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: athens
Μoto: K1200GT
Μηνύματα: 1,446
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

γειά σου Νίκο...Καλώς ήρθες
Μία από τα ίδια ...είμαι κάτοχος διαφορετικού μοντέλου από αυτό που ζητάς πληροφορίες
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 14-07-2009, 20:01
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

νικο καλως ηρθες στην παρεα.ρωτας πολλα για να απαντηθουν με μιας εγγραφως.οποτε θελεις παρε τηλ να σου λυσω οποια απορια εχεις για το μοντελο.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 14-07-2009, 20:25
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

Νικο καλως ηλθες στην παρεα!!!--εχω ενα 1200 adventure '08 ,μετα απο ενα 650 aprillia pegaso injection που ειχα παλαιοτερα ,δεν ειδα ιδιαιτερη αυξηση στο κοστος συντηρησης..(αν και φυσικα η μοτο ειναι ακομα καινουρια..)..βεβαια...στην θεση σου θα εβλεπα και το ενδεχομενο αποσυρσης παλαιας μηχανης η μοτοποδηλατου παλαιοτερης τεχνολογιας...δεν ειμαι σιγουρος αν ακομα γινεται παντως απο προσωπικη εμπειρια η....<<<πριγκηπισσα >> μου.....εγινε πολυ πιο ....προσιτη μετα την.......Αποσυρση....ελπιζω να βοηθησα!!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 14-07-2009, 20:33
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

Νικόλα καλωσόρισες !!!!
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 14-07-2009, 22:04
zitsos Ο/Η zitsos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Δηλεσι
Μoto: μα φυσικα bmw gs 1200
Μηνύματα: 449
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

φίλε Νικο καλός ΄ηρθες στην παρέα μας και με το καλο να πάρεις την μπεμπα των ονειρον σου!!!
Τώρα για όλα αυτά που μας ρωτάς μπωρεί να ακούσεις διαφωρα γιατι παιζουν πολά ρολο απο την τζέπη σου μέχρη την υπομονί σου!
Απο την τσέπη σου γιατι ο αλλος θα σου πει..εδωσες 1300 δεν μπορεις να δώσεις και 1000 για να παρεις βαλητσες και απο την υπομονή γιατι οι ευκερίες σκάνε καθε μέρα μονο μέσα στο φόρουν που να ψάξεις και εξω !
Ετσι η επηλογή ειναι δική σου, βεβαια θα πρεπει πρώτα να πουλήσεις αυτοι που έχεις αν θα εχεις την υπομηνη να περημένεις την καλη που θα έρθει και πανω απο όλλα ποσο βαθεια θα βάλεις το χέρι στην τζέπη!!
Βασικα ειχα και του 2005 και του 2007 κανενα προβλημα και με τις δύο-στουκαρα γιαυτο πηρα την 07-και η δύο μεταχ/νες με λιγα χλμ 6/7.000 και σε πολύ καλη τιμή!! οτι θέλεις εδώ ημαστε αν και ο ντινοπουλος θα σε τακτοποιησει το τηλ υπαρχει για ότι χριαστεις!!!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 14-07-2009, 23:11
syan Ο/Η syan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R12RT
Μηνύματα: 7,143
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikolas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους,

1) Επειδή θα πάμε μάλλον για μεταχειρισμένο από 2004 έως και 2007 αναρωτιέμαι εάν σε αυτό το διάστημα τα μοντέλα άλλαζαν μόνο ώς προς τα χρώματα ή είχαν και άλλες αξιοσημείωτες βελτιώσεις ως προς την εμφάνιση ή τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Με άλλα λόγια από τί έτος μοντέλο και μετά προτείνετε να αγοράσω?

2) Υπάρχουν κάποια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αξεσουάρ π.χ. βαλίτσες, προστατευτικά κάγκελα κτλ, τα οποία είναι ακριβά να τα αγοράσω εκ των υστέρων και θα ήταν προτιμότερο να βρω μια μηχανή που να τα έχει ήδη? Ποια λέτε ότι είναι αυτά (και εάν είναι δυνατόν πείτε και μια τάξη μεγέθους αν τα αγοράσω).

3) Θα ξέρετε ότι με την Transalp στο συνεργείο δεν πολύ-παμε και όποτε συμβαίνει ένα τυπικό service (λάδια, ξύδια, φίλτρα, βαλβίδες) κοστίζει άντε 200 €.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Με εκτίμηση
Νικόλας
Νικόλα καλωσόρισες και καλή διαμονή!
Η κύρια διαφορά είναι ότι απο το 2007 έχουμε διαφορετικά φρένα. Θα πρότεινα τη νεα σειρά, τα 2004-2006 παρουσίασαν κάποια προβλήματα αλλά όχι όλα.

Αν ταξιδεύεις και θα χρειαστείς βαλίτσες, καλό θα ήταν να τις έχει πάνω γιατί έχουν κάποιο κόστος.
Οσο για τα service μην ανησυχείς θα πληρώνεις περίπου τα ίδια αν όχι και λιγότερα απο την Honda.
Και πάλι καλωσήλθες!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 14-07-2009, 23:34
Gazi Ο/Η Gazi βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3,913
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

Νικόλα καλωσόρισες στο GSforum......
Θα συμφωνήσω με την άποψη να πάρεις ένα GS του 07 διότι(και προσωπική μου άποψη είναι αυτό) είναι ίσως το ποιό εξελιγμένο της σειράς,πέρνοντας ως γνώμονα οτι ήρθε μετά το μοντέλο του 08,και επειδή είμαι και κάτοχος του,δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα!
Με τις βαλίτσες τώρα........................Θα προτιμούσα να τις έχει επάνω!Να είσαι σίγουρος πάντως,οτι το παρεάκι του GSforum,θα σε βοηθήσει όσο γίνετε και είναι εφικτό σε όλες τις απορίες σου και ακόμη και για την αγορά πραγμάτων για το "εργαλείο" που σκέφτεσαι να αγοράσεις!
Καλωσόρισες και πάλι!! !!
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 15-07-2009, 06:51
riko46 Ο/Η riko46 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
J. Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ANΩ ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 5,189
Προεπιλογή Απάντηση: Γεια σας και από την Καβάλα

Νικόλα καλωσόρισες στο GSforum......
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γεια και χαρά σας αδέρφια...!! lykos27 Καλώς ήλθατε 25 10-06-2009 09:15
Γεία σας παίδες και από μένα flash Καλώς ήλθατε 22 16-05-2009 08:42
Γεια σας και παλι!!!! jmar Καλώς ήλθατε 23 22-02-2009 21:14
Γεια σας παιδία και από μενα... christosms Καλώς ήλθατε 18 09-02-2009 19:21
Γειά σας και από εμένα... ckalfas Καλώς ήλθατε 18 11-01-2009 22:39


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:56.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!