GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Υγεία

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιό 30-01-2013, 14:02
left76 Ο/Η left76 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: athina
Μoto: bmw 1200 gs
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το ποστ σου φίλε και την επιχειρηματολογία σου, φοβάμαι ότι αύριο όλα τα "Αγοράζω Χρυσό" που υπάρχουν στην Αθήνα θα μετανομαστούν σε "Αγοράζω Όργανα" για μεταμόσχευση...

Μάλιστα θα φύγουν από το κέντρο της Αθήνας και θα ανοίξουν δίπλα στα νοσοκομεία, όποιος το σκεφτεί πρώτος θα κονομήσει, αυτοί που θα έχουν τα γραφεία θα έχουν και τις άκρες τους με τους γιατρούς.

Θα θες ένα νεφρό, ή ένα κερατοειδή θα πηγαίνεις στον "τύπο" και σε 2-3 μέρες θα σε έχουν βολέψει, σιγά μην ψάχνεις να βρεις την άκρη με τους γιατρούς, είναι και λίγο σνομπ αυτοί..

Εδώ μιλάμε για "όργανα χρυσάφι" με ένα συκώτι θα παίρνεις Cayenne και ένα υδρόψυκτο GS δώρο και αυτοί μας μιλούν για αλληλεγγύη και βοήθεια στον συνάνθρωπο, για χαζούς μας περνάνε....

Ο τζάμπας πέθανε....
Έβαλες από πάνω ένα θέμα και έκατσα και σου απάντησα σε κάθε μια παράγραφο ξεχωριστά, θέλοντας να σου πω τον αντίλογο στις δηλώσεις του ΕΟΜ (όχι στις δικές σκέψεις) και να σου πω πως πιστεύω πως ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Και σε απάντηση όλων των παραγράφων μου, εσύ μου απαντάς προσωπικά με ένα κείμενο γεμάτο απαξίωση και ειρωνία στις απόψεις μου(που ίσως δεν είμαι και ο μόνος με αυτές τις απόψεις)
Reply With Quote
  #82  
Παλιό 30-01-2013, 14:48
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από left76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλες από πάνω ένα θέμα και έκατσα και σου απάντησα σε κάθε μια παράγραφο ξεχωριστά, θέλοντας να σου πω τον αντίλογο στις δηλώσεις του ΕΟΜ (όχι στις δικές σκέψεις) και να σου πω πως πιστεύω πως ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Και σε απάντηση όλων των παραγράφων μου, εσύ μου απαντάς προσωπικά με ένα κείμενο γεμάτο απαξίωση και ειρωνία στις απόψεις μου(που ίσως δεν είμαι και ο μόνος με αυτές τις απόψεις)
Αν θεωρείς ότι σε πρόσβαλα προσωπικά, ζητώ συγνώμη....να ξέρεις όμως ότι αν ήμουν γιατρός που εμπλέκομαι στις μεταμοσχεύσεις θα μπορούσα να έχω προσβληθεί πολύ περισσότερο από τα γραφόμενά σου μιας και τους θεωρείς όλους απατεώνες.....

Θα σου απαντήσω λοιπόν με μερικές ερωτήσεις...

1. Γνωρίζεις πόσοι γιατροί και διαφορετικά τμήματα εμπλέκονται για να χαρακτηριστεί ένας ασθενής εγκεφαλικά νεκρός, γνωρίζεις ότι η οικογένεια έχει δικαίωμα να ορίσει και δικό της γιατρό για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση;

2. Μεταμοσχεύσεις γίνονται εδώ και χρόνια, γνωρίζεις έστω και ΕΝΑ περιστατικό στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη όπου ακολουθούνται οι ίδιοι κανόνες και πρωτόκολλα να έχει γίνει καταγγελία για μαϊμουδιά.
Δεν μπορεί κάποιος θα μίλαγε, τίποτα δεν μένει κρυφό σήμερα...

3. Γνωρίζεις τέλος να μου πεις που, πως και σε ποιόν θα γίνει η μεταμόσχευση των ληφθέντων οργάνων, δηλαδή πέρνουμε το νεφρό από τον νεκρό και το βγάζουμε στο organa.gr με αγγελία του τύπου εδώ το καλό νεφρό; Γνωρίζεις τι ιατρικές διαδικασίες χρειάζονται για να θεωρηθεί ένα μόσχευμα συμβατό και να υποστηριχθεί ή μετεγχειριτική πορεία του ασθενούς ; Πιστεύεις πράγματι ότι ένα ολόκληρο νοσοκομείο μπορεί να μπεί σε μία τέτοια διαδικασία χωρίς κανείς να ανοίξει το στόμα του ;

Αν τα γνωρίζεις όλα αυτά και πιστεύεις ότι ένα επιχείρημα όπως "ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος" μπορεί να είναι αρκετό για να απαξιώσει προσπάθειες σαν αυτή του ΕΟΜ και των γιατρών που τον πλαισιώνουν τότε και εγώ μπορώ να δηλώσω......
Reply With Quote
  #83  
Παλιό 30-01-2013, 15:37
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Τις τελευταίες μέρες ξέσπασε σκάνδαλο στη Γερμανία λόγω της χειραγώγησης λιστών αναμονής, με αποτέλεσμα το θάνατο κάποιων ασθενών που παρακάμφθηκαν. Οι γερμανικές αρχές ακόμη ψάχνουν το θέμα. Γεννάται φυσικά το ερώτημα αν πρόκειται για εμπόριο οργάνων.
Πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί μελλοντικά να ζήσουμε "περίεργες" καταστάσεις...Δε συμφωνώ να "διαχειρίζεται" το σώμα μου κάποιος άλλος από μένα και την οικογένειά μου. Το καθεστώς των εθελοντών δωρητών σώματος είναι καλύτερο, αν κι εκεί απαιτείται πλήρης εχεμύθεια! Ποιός ξέρει κατά πόσο είναι ασφαλή τα δεδομένα;! Ποιός μου λέει ότι κάποιος δε θα τα πουλήσει σε κάποια συμμορία και δε θα βρεθώ ξαφνικά σε κανένα χαντάκι με τη μηχανή από πάνω μου;
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, κι αν λάβουμε υπόψιν την ικανότητα του ελληνικού κράτους να προστατεύει τα δεδομένα των πολιτών του, ε! δεν έχω καμία εμπιστοσύνη!
Reply With Quote
  #84  
Παλιό 30-01-2013, 15:49
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις τελευταίες μέρες ξέσπασε σκάνδαλο στη Γερμανία λόγω της χειραγώγησης λιστών αναμονής, με αποτέλεσμα το θάνατο κάποιων ασθενών που παρακάμφθηκαν. Οι γερμανικές αρχές ακόμη ψάχνουν το θέμα. Γεννάται φυσικά το ερώτημα αν πρόκειται για εμπόριο οργάνων.
Πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί μελλοντικά να ζήσουμε "περίεργες" καταστάσεις...Δε συμφωνώ να "διαχειρίζεται" το σώμα μου κάποιος άλλος από μένα και την οικογένειά μου. Το καθεστώς των εθελοντών δωρητών σώματος είναι καλύτερο, αν κι εκεί απαιτείται πλήρης εχεμύθεια! Ποιός ξέρει κατά πόσο είναι ασφαλή τα δεδομένα;! Ποιός μου λέει ότι κάποιος δε θα τα πουλήσει σε κάποια συμμορία και δε θα βρεθώ ξαφνικά σε κανένα χαντάκι με τη μηχανή από πάνω μου;
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, κι αν λάβουμε υπόψιν την ικανότητα του ελληνικού κράτους να προστατεύει τα δεδομένα των πολιτών του, ε! δεν έχω καμία εμπιστοσύνη!
Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό και το "ατυχές γεγονός" έλαβε χώρα σε κράτος παρασάγγας ανώτερο από το δικό μας, είναι απαραίτητο να μας δώσεις στοιχεία τεκμηριωμένα και πηγές όπως: πότε,που, από ποιούς μέσο που δημοσιεύθηκε κλπ.
Τώρα όσον αφορά το θέμα στην Ελλάδα το χειρίζεται ο ΕΟΜ και όχι το ελληνικό κράτος, πιστεύω να υπάρχει διαφορά.
Reply With Quote
  #85  
Παλιό 30-01-2013, 15:52
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις τελευταίες μέρες ξέσπασε σκάνδαλο στη Γερμανία λόγω της χειραγώγησης λιστών αναμονής, με αποτέλεσμα το θάνατο κάποιων ασθενών που παρακάμφθηκαν. Οι γερμανικές αρχές ακόμη ψάχνουν το θέμα. Γεννάται φυσικά το ερώτημα αν πρόκειται για εμπόριο οργάνων.
Πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί μελλοντικά να ζήσουμε "περίεργες" καταστάσεις...Δε συμφωνώ να "διαχειρίζεται" το σώμα μου κάποιος άλλος από μένα και την οικογένειά μου. Το καθεστώς των εθελοντών δωρητών σώματος είναι καλύτερο, αν κι εκεί απαιτείται πλήρης εχεμύθεια! Ποιός ξέρει κατά πόσο είναι ασφαλή τα δεδομένα;! Ποιός μου λέει ότι κάποιος δε θα τα πουλήσει σε κάποια συμμορία και δε θα βρεθώ ξαφνικά σε κανένα χαντάκι με τη μηχανή από πάνω μου;
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, κι αν λάβουμε υπόψιν την ικανότητα του ελληνικού κράτους να προστατεύει τα δεδομένα των πολιτών του, ε! δεν έχω καμία εμπιστοσύνη!
Προσωπικά δεν επιτρέπω σε θεωρίες συνωμοσίας να μου επιβάλουν τι θα πράξω και τι όχι. Θα κάνω αυτό που πιστεύω ότι είναι σωστό για μένα, τα παιδιά μου και τους υπόλοιπους συνανθρώπους μου.

Να στο θέσω αλλιώς, πιστεύεις σαν πράξη στην δωρεά οργάνων; και δεν πιστεύεις στο πλαίσιο που στήνεται; ή δεν πιστεύεις και ψάχνεις άλλοθι για να υποστηρίξεις την γνώμη σου;

Last edited by frits; 30-01-2013 at 15:54.
Reply With Quote
  #86  
Παλιό 30-01-2013, 16:02
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό και το "ατυχές γεγονός" έλαβε χώρα σε κράτος παρασάγγας ανώτερο από το δικό μας, είναι απαραίτητο να μας δώσεις στοιχεία τεκμηριωμένα και πηγές όπως: πότε,που, από ποιούς μέσο που δημοσιεύθηκε κλπ.
Τώρα όσον αφορά το θέμα στην Ελλάδα το χειρίζεται ο ΕΟΜ και όχι το ελληνικό κράτος, πιστεύω να υπάρχει διαφορά.
Εχεις δίκιο, ξέχασα να βάλω την πηγή. καταρχήν το διάβασα σε εφημερίδες FAZ, WELT, και το λινκ που θα βάλω είναι το περιοδικό του ιατρικού συλλόγου Γερμανίας

Deutsches rzteblatt: Transplantationsskandal: Strafen sind fraglich

Εκεί είναι το θέμα, ότι η όλη διαδικασία θα ξεφύγει από τον ΕΟΜ, αν τα διάβασα σωστά. Κι ούτως η άλλως η άποψή μου για την προστασία των δεδομένων δεν αλλάζει, ανεξάρτητα από τον φορέα που θα είναι υπεύθυνος.
Reply With Quote
  #87  
Παλιό 30-01-2013, 16:05
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά δεν επιτρέπω σε θεωρίες συνωμοσίας να μου επιβάλουν τι θα πράξω και τι όχι. Θα κάνω αυτό που πιστεύω ότι είναι σωστό για μένα, τα παιδιά μου και τους υπόλοιπους συνανθρώπους μου.

Να στο θέσω αλλιώς, πιστεύεις σαν πράξη στην δωρεά οργάνων; και δεν πιστεύεις στο πλαίσιο που στήνεται; ή δεν πιστεύεις και ψάχνεις άλλοθι για να υποστηρίξεις την γνώμη σου;

Οπως έγραψα αμέσως πιό πάνω, δε θεωρώ ότι το αναγκαστικό της υπόθεσης και το πλαίσιο είναι σωστά. Το τι θα κάνω με το σώμα μου μετά θάνατον είναι δική μου επιλογή.

Οσο για το ερώτημά σου τίθεται λάθος! μπορώ να πιστεύω ότι θέλω, γιατί θα πρέπει να ψάξω άλλοθι για κάτι;

Κι ενώ δε δέχεσαι θεωρίες συνομωσίας να σου επιβάλλουν τι θα κάνεις, δέχεσαι την επιβολή εκ μέρους του νόμου! Ποιά η διαφορά; Επειδή ο νόμος τυχαίνει να συμπίπτει εν προκειμένω με τα πιστεύω σου;

Last edited by ortho; 30-01-2013 at 16:07.
Reply With Quote
  #88  
Παλιό 30-01-2013, 16:13
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Οι Γερμανοι έχουν ξεκινήσει την κουβέντα ώστε να μειώσουν τον αριθμό των κέντρων μεταμοσχεύσεων μισό. Το ζητούν τόσο οι ενώσεις ασθενών όσο και ιατρικοί σύλλογοι. Σκοπός είναι η αύξηση της ποιότητας, η μείωση του ανταγωνισμού και η εξασφάλιση της επιτήρησης. Εδώ τι θέλουν να κάνουν; Ακριβώς το αντίθετο, αυτό που δοκιμάστηκε κι είδαν ότι δεν είναι και το πιό "αποτελεσματικό"





Deutsches �rzteblatt: Streit �ber Konsequenzen aus Organspendeskandal

Να διορθώσω, όχι οι ενώσεις ασθενών, ενώσεις προστασίας ασθενών ζητούν τη μείωση.

Last edited by ortho; 30-01-2013 at 16:26.
Reply With Quote
  #89  
Παλιό 30-01-2013, 16:16
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Παλιό αλλά επίκαιρο...

Δωρητής οργάνων ο 20χρονος ΑυστραλόςΚλινικά νεκρός ο νεαρός που ξυλοκοπήθηκε στη Μύκονο. Ο πατέρας του αποφάσισε να δωρήσει τα όργανα του παιδιού του.

Ο 20χρονος Αυστραλός ξυλοκοπήθημε μέχρι θανάτου, κατά τη διάρκεια διακοπών του στη Μύκονο


Κλινικά νεκρός είναι σύμφωνα με τις τελικές εξετάσεις ο νεαρός Αυστραλός τουρίστας που ξυλοκοπήθηκε άγρια στη Μύκονο από μπράβους.

Ο πατέρας του 20χρονου αποφάσισε να δωρίσει την καρδιά του γιου του σε αυστραλό υπήκοο που νοσηλεύεται στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο, καθώς και τα υπόλοιπα όργανά του σε άλλους συνανθρώπους μας.


Τη βαθιά του ευγνωμοσύνη εξέφρασε ο πρόεδρος του Πανελλήνιου Συνδέσμου Νεφροπαθών.


"Η συγκλονιστική πράξη ψυχικού μεγαλείου του πατέρα του αδικοχαμένου νεαρού Αυστραλού, που αποφάσισε να δωρίσει τα όργανα του παιδιού του για να σωθούν συνάνθρωποί μας, μας υποχρεώνει να εκφράσουμε βαθιά ανθρώπινη ευγνωμοσύνη", αναφέρει ο κ. Καστρινάκης.

Τι να πει κανείς για το μεγαλείο της ψυχής αυτού του πατέρα, συμπολίτες μας του δολοφόνησαν το παιδί και αυτός σε συμπολίτες μας δώρισε τα όργανα του....



Πως λέμε καμία σχέση, εγώ τέτοιους ανθρώπους θέλω να έχουν σαν πρότυπα τα παιδιά μου....
Reply With Quote
  #90  
Παλιό 30-01-2013, 16:24
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Ούτε λόγος! αλλά που κολλάει στο debate?

το θέμα μας δεν είναι αν η δωρεά οργάνων είναι μιά πράξη μεγαλείου, αλλά ποιός την επιβάλλει; Κι αν εξασφαλίζει εχεμύθεια ( πόσοι βγαίνουν δημόσια να πουν ότι είναι δωρητής οργάνων, αν εντέλει το κομμάτι απο το σώμα μου θα χρησιμοποιηθεί βάσει κάποιων αυστηρών κριτηρίων και κανόνων. Αν θα το πάρει αυτός που έχει άμεση ανάγκη ή αυτός που έχει τα πιό πολλά.

Θέλω να είναι σίγουρος ότι ο Κωνσταντίνος μου δε θα γίνει κάποια στιγμή θήραμα κάποιων "κυνηγών" κι αυτό δε μου το εξασφαλίζει αυτό το πράγμα που ψήφισαν. Θέλω να αποφασίσει μόνος του όπως κι εγώ τι θα κάνουμε τα σώματά μας όταν "φύγουμε".

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:39.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!