GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 06-11-2009, 14:55
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Φίλε Ηρακλή, καλά ξεμπερδέματα
και σε παρακαλούμε να μας κρατάς ενήμερους!!!

Όπως και νά' χει η διαδικασία των testride είναι αρκετά έωλη και παραμονεύει πολλούς κινδύνους!
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 06-11-2009, 14:57
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ηρακλή, καλά ξεμπερδέματα
και σε παρακαλούμε να μας κρατάς ενήμερους!!!

Όπως και νά' χει η διαδικασία των testride είναι αρκετά έωλη και παραμονεύει πολλούς κινδύνους!
και το τεστ παπ το ιδιο!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 06-11-2009, 15:16
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βοηθάς καθόλου έτσι, ιδιαίτερα όταν καθήμενος μπροστά από ένα πληκτρολόγιο λες σε κάποιον ότι έχει κάνει λάθος και έμπλεξε...
Πισω απο το πληκτρολογιο μου, το οποιο ειναι και επωνυμο για όποιον θέλει, το μονο που μπορω να κανω ειναι να πω αυτο με το οποιο ενδεχομενως να προστατευθουν άλλοι με το ιδιο προβλημα στο μελλον!!
Το προβλημα του συναδέλφου εγινε και πισω δεν γυρνάει οποταν οτι και να γράψω ευχαριστο δεν θα ειναι!! Τουλαχιστον ας ξερει/ουμε την διαδυκασια αν ξαναπαρει μοτοσυκλετα για τεστ ντραιβ και του συμβει κατι αναλογο το οποιο και φυσικα αντευχομαι για όλους μας!!!!
Εγω ευχολογια του τύπου ''ποσο λυπάμαι....'', ''πω,πω τι σου ετυχε μεγάλε...'', καλη τυχη σου ευχομαι...'' κ.λ.π. δεν τα προτιμω και δεν τα χρησιμοποιω!! Μ' ένδιαφερει η ουσια και η γιατρειά της οχι τα κανακεύματα!!!!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 06-11-2009, 20:22
soter3gm Ο/Η soter3gm βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Αιγάλεω R1100 RT
Μoto: R1100RT
Μηνύματα: 1,040
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βοηθάς καθόλου έτσι, ιδιαίτερα όταν καθήμενος μπροστά από ένα πληκτρολόγιο λες σε κάποιον ότι έχει κάνει λάθος και έμπλεξε...

Κώστα δεν είναι έτσι τα πράγματα για φαντάσου το συγκεκριμένο μηχανάκι να μην ήταν test ride αλλά να το αγόραζε κάποιος η ο φίλος μας και να του συνέβαινε στο δρόμο με πολλά Χλμ να τσακιζόταν και μετά να του ζήταγαν και τα ρέστα
Αυτό είναι λίαν σοβαρό περιστατικό και θα πρέπει να το τραβήξει μέχρι τα άκρα όχι μόνο mail αλλά μηνύσεις αγωγές να ζητάει ότι και ο άλλος (ξέρεις ποιος)
και να φτάσει με έξοδα της BMW στα κεντρικά στο Μόναχο να τα πει ένα χεράκι με τον "αρχιμάστορα" εκεί, αν είναι έτσι τα πράγματα που δεν νομίζω να είναι αλλιώς.
Ξέρω καλά αυτό που λες "μπροστά από ένα πληκτρολόγιο" αλλά δεν μπορεί όλος ο κόσμος να κάνει κάτι σε αυτό το θέμα, μόνο ψυχολογική υποστήριξη μπορεί να δώσει στον φίλο μας, και αυτό προσπαθούμε να κάνουμε
Φίλε μας καλά ξεμπερδέματα και με το καλό να πάρεις ότι ποθείς από εδώ και πέρα
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 06-11-2009, 21:04
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Πισω απο το πληκτρολογιο μου, το οποιο ειναι και επωνυμο για όποιον θέλει, το μονο που μπορω να κανω ειναι να πω αυτο με το οποιο ενδεχομενως να προστατευθουν άλλοι με το ιδιο προβλημα στο μελλον!!
Το προβλημα του συναδέλφου εγινε και πισω δεν γυρνάει οποταν οτι και να γράψω ευχαριστο δεν θα ειναι!! Τουλαχιστον ας ξερει/ουμε την διαδυκασια αν ξαναπαρει μοτοσυκλετα για τεστ ντραιβ και του συμβει κατι αναλογο το οποιο και φυσικα αντευχομαι για όλους μας!!!!
Εγω ευχολογια του τύπου ''ποσο λυπάμαι....'', ''πω,πω τι σου ετυχε μεγάλε...'', καλη τυχη σου ευχομαι...'' κ.λ.π. δεν τα προτιμω και δεν τα χρησιμοποιω!! Μ' ένδιαφερει η ουσια και η γιατρειά της οχι τα κανακεύματα!!!!!!
Θα συνεχίσω με ευχολόγια, και σου εύχομαι να μην σου τύχει εσένα ποτέ λοιπόν.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 06-11-2009, 21:06
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από soter3gm Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα δεν είναι έτσι τα πράγματα για φαντάσου το συγκεκριμένο μηχανάκι να μην ήταν test ride αλλά να το αγόραζε κάποιος η ο φίλος μας και να του συνέβαινε στο δρόμο με πολλά Χλμ να τσακιζόταν και μετά να του ζήταγαν και τα ρέστα
Αυτό είναι λίαν σοβαρό περιστατικό και θα πρέπει να το τραβήξει μέχρι τα άκρα όχι μόνο mail αλλά μηνύσεις αγωγές να ζητάει ότι και ο άλλος (ξέρεις ποιος)
και να φτάσει με έξοδα της BMW στα κεντρικά στο Μόναχο να τα πει ένα χεράκι με τον "αρχιμάστορα" εκεί, αν είναι έτσι τα πράγματα που δεν νομίζω να είναι αλλιώς.
Ξέρω καλά αυτό που λες "μπροστά από ένα πληκτρολόγιο" αλλά δεν μπορεί όλος ο κόσμος να κάνει κάτι σε αυτό το θέμα, μόνο ψυχολογική υποστήριξη μπορεί να δώσει στον φίλο μας, και αυτό προσπαθούμε να κάνουμε
Φίλε μας καλά ξεμπερδέματα και με το καλό να πάρεις ότι ποθείς από εδώ και πέρα
Συμφωνώ.
Γιώργος!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 07-11-2009, 12:23
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συνεχίσω με ευχολόγια, και σου εύχομαι να μην σου τύχει εσένα ποτέ λοιπόν.
Αγαπητε μου φίλε,

Εγω δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ μοτοσυκλέτα που τα υγρα φρενων περνανε μεσα απο τις πλακες του τιμονιου!!! ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!! Οπόταν δεν θα μου τυχει ποτέ!!!!!
Και οι δαγκανες ειναι απο αλουμινιο αλλα εχουν ατσαλενιο helicoil εκει που βιδωνουν τα banjos ΓΙΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩς ΤΟΝ ΛΟΓΟ & ΣΚΟΠΟ. Ενω σε εκεινο το σημειο που εγινε η διαροη δεν ειναι δυνατη η τοποθετηση του (helicoil).

Ενα κλικ λαθος σφιξιμο στο banjo bolt (εκει που εγινε η διαροη) απο καποιο ''χερι'' που ''ξερει'' και λες αντιο στο σπειρωμα του αλουμινίου!! Διότι ατσαλενια βιδα σε αλουμινιο=ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στο σφιξιμο!!! Τοση οση δεν φανταζεσαι!!! Χωρια που λογω της κινησης του εμπρος συστηματος εξασκουνται πιεσεις στο σημειο αυτο με αποτέλεσμα 1/10,000 περιπτωσεις το λασκαρισμα του banjo bolt και διαροη υγρών!! Οχι Κυριε ΠΟΤΕ δεν θα επαιρνα κατι τετοιο!!!!!!!!
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 07-11-2009, 13:22
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hercu Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί Φίλοι γειά σας.
Το περιστατικό αξίζει την προσοχή σας...είναι σημαντικό.
Είμαι κάτοχος ενός R1200GS,οπως επίσης Σύμφωνα όμως με την γνωστή ρήση, μπορεί να χάθηκε μια μάχη αλλά όχι ο πόλεμος...
Φιλικά,
ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΥΡΛΑΣ
Μηχανικός Αεροσκαφών

το ψάχνεις το θέμα και μπράβο σου και δεν το λέω έτσι μόνο για να γράψω κάτι...έτσι πρέπει να κάνουμε κανονικά
αλλά τις περισότερες φορές, τα αγνοούμε.όπως κάνω εγώ δηλαδή..

αυτό που με νευριάζει πάντως,είναι που θα πρέπει να σπαταλίσεις τόσο
πολύτιμο χρόνο για να βρεις το δίκιο σου,την ώρα που αυτοί παίζουν χαλαρά στο τερέν τους,αφού αυτή είναι η δουλειά τους..
λίγα τα ψωμιά όμως του κάθε π@πάρα εισαγωγέα.ελπίζω το άγιο ίντερνετ στο μέλλον να ξεμπροστιάζει και άλλες κυρα-κατίνες.
Πάντως,όπως είπε και ένα παλικάρι πιο πάνω,κράτα μας ενήμερους για το θέμα.
καλή τύχη.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 07-11-2009, 14:45
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βοηθάς καθόλου έτσι, ιδιαίτερα όταν καθήμενος μπροστά από ένα πληκτρολόγιο λες σε κάποιον ότι έχει κάνει λάθος και έμπλεξε...
Συμφωνώ απόλυτα ο άνθρωπος ένα test ride πήγε να κάνει, που να ξέρει όλα αυτά τα νομικίστικα και υποτίθετε ότι πήγε και σε μια σοβαρή Γερμανική εταιρία που να τα φανταστεί όλα αυτά.
Τα λαμόγια μόνο άμα πάρεις καινούργια σου σπάνε τα "φρύδια" στα τηλέφωνα και καλά "σας εξυπηρετήσανε? ήταν ευγενικό το προσωπικό? τι βαθμό θα βάζατε στον πωλητή? και άλλες τέτοιες "μαμακίες".
Γνώμη είναι αν δεν το έχεις κάνει ακόμα να γνωστοποιήσεις όλη την υπόθεση στη ΜΑΜΑ στην Γερμανία, πιστεύω ότι εκεί οι άνθρωποι είναι πιο σοβαροί.
Στο κάτω κάτω επίσημος αντιπρόσωπός τους είναι έχουν και αυτοί μερίδιο ευθύνης.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 07-11-2009, 18:27
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: TEST RIDE με R1200GS-περιστατικό με δυσάρεστα παρελκόμενα..

Εγω διαβαζοντας αυτην την καταχωρηση , αποφασισα να προβω αμεσα σε αγορα after-market αξεσουαρ για ενισχυση της γεφυρας .

Η ενημερωση αυτη ειναι χρησιμοτατη για ολες τους ιδιοκτητες GS για να προβουν σε διορθωτικη κινηση αφαιρετικη της τσεπης αλλα προσθετικης της υγειας τους.

Γιωργο να το ξαναπω . Η μηχανη ειναι ερωτας και οτι αγαπας δεν το σκοτωνεις.

Τωρα δεν εχει νοημα να βριζουμε ουτε να εκτοξευουμε καταρες.

Ωστοσο ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε μορφη διαμαρτυριας εγω και το θηριο μου σε μια προσπαθεια πιεσης προς την επισημη αντιπροσωπεια.

Αν ποτε αποφασισουμε για μια ομαδικη διαμαρτυρια ειμαι μεσα ...


Περιμενουμε τα νεοτερα απο τον παθοντα ....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
BMW and Connect Ride essel Τεχνικά θέματα διάφορα 7 16-08-2009 08:55
BMW Megamoto με ABS!!!!! riko46 Νέα μοντέλα BMW 3 29-06-2009 01:17
TEST RIDE nsepsas Γενικά - Αναβάτης 21 03-06-2009 20:12
R1200GS με τεπόζιτο από Adventure! Arkas Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 14 23-04-2009 00:04
BMW Connected Ride. arisxios Γενικά - Μοτοσυκλέτα 1 11-04-2009 01:12


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:52.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!