GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χιούμορ > Αστεία Video

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 25-10-2011, 21:21
Sakis Ο/Η Sakis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Gs1200 η λευκή του 09!!
Μηνύματα: 7,888
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο... γρηγοράδα οι... "γάτοι"!!!! Μην πονηρευτεί και κανείς, ε!?!?!?

Εσύ το ζήτησες...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 26-10-2011, 03:38
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ το ζήτησες...

Νόμιζα πως ήταν από το Γενικό Επιτελείο, για αποφυγή θερμού επεισοδίου!!!!!
Αφού είναι έτσι, χαλάλι και ευχαριστώ για τα γρήγορα αντανακλαστικά!!!!
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 27-10-2011, 01:18
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό επίσης είναι να θυμηθούμε, πως οι Μεγάλες Δυνάμεις, θέλοντας να διαλύσουν την Οθωμ. αυτ. έφτιαξαν διάφορα κρατίδια τριγύρω. Ένα από αυτά και το δικό μας, που προφανώς είχε Έλληνες, αλλά και πάρα πολλές ακόμα ράτσες. Ένα συνοθύλευμα δηλαδή στόχος των εκάστοτε "καπάτσων" για κονόμα.
Από τις λίγες φορές που ένα τέτοιο φληνάφημα πέρασε απαρατήρητο και ασχολίαστο!!! Μια αναμάσηση των κατάπτυστων θεωριών του Φαλμεράυερ χωμένη σε ένα αθώο μήνυμα!!! Κάπως έτσι περνάει και διαδίδεται η προπαγάνδα!!! Η Ελλάδα φίλε μου πάλεψε για την αποτίναξη του ζυγού και με πολύ αίμα κατάφερε να επαναφέρει τα σύνορά της στην μορφή και την έκταση σχεδόν που έχουν εδώ και 3000 χρόνια με διαδοχικούς αγώνες που κράτησαν από το 1821 μέχρι τουλάχιστον το 1912-13. Δεν μας χαρίστηκε τίποτε!!! Κράτη μορφώματα είναι η Αλβανία, η FYROM, το Κόσοβο κλπ που δεν είχαν ποτέ υπόσταση και στήθηκαν για να εξυπηρετήσουν σκοπούς σαν κι αυτούς που αναφέρεις. Επιπλέον το ποσοστό ομοιογένειας της Ελληνικής φυλής είναι το μεγαλύτερο στην Ευρώπη και ανέρχεται σε 99,5% με έρευνες ανεγνωρισμένων Πανεπιστημίων. Εύχομαι να το έγραψες από επιπολαιότητα και όχι με σκοπό. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ανακαλέσεις!!!
Υ.Γ. Νάπο απορώ που δεν αντέδρασες!!!
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 27-10-2011, 01:49
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Μάλιστα...
Και εντελώς συμπτωματικά επαναστάτησαν όλοι μαζί τότε;;;
Και αφού από την εισβολή των Ρωμαίων και μετά είμασταν υπό κατοχή, πότε είχαμε και παλαιότερες επαναστάσεις (προ Οθωμανών εννοώ);;;
Σε τι ποσοστό μίλαγαν Ελληνικά και σε τι Αρβανίτικα το '21;
Το πατρικό όνομα των Κολοκοτρωναίων ήταν Τσεργίνης και μετά Μπιθεγκούρας;;;
Ο Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος στο θρήσκευμα;
Και αφού σαν φυλή ομοιογενής τόσα χρόνια ατσαλωμένοι αντριωθήκαμε, ψημένοι από τον ξένο ζυγό, που είναι οι αρχηγοί που μας οδηγούσαν και μετά μας κυβέρνησαν;;;
Αν δεν κάνω λάθος εσύ δεν έλεγες πως τα σύνορα θα ήταν στην Λαμία, αν δεν "ήθελαν" οι ξένες δυνάμεις;;;;;
Το αίμα μπορεί να χύνεται, αλλά δεν είναι αυτών που συνήθως αποφασίζουν. Και στην Λιβύη χύνεται αίμα, νομίζεις πως είναι αυθόρμητο κίνημα;;;
Τις έρευνες των Πανεπιστημίων δεν τις έχω ακουστά.;.;
Τίποτα δεν είναι επιπόλαιο, όπως δεν σημαίνει πως αυτά που λες εσύ είναι πατριωτικά ή εξυπηρετούν το συμφέρον του τόπου που ζω.
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αν ο παππούς μου ήταν Αχαιός, Ιλλυριός, Σλαύος ή Ενετός ή δεν ξέρω τι άλλο. Στον τόπο αυτόν γεννήθηκα κι εγώ και ο πατέρας μου και τα παιδιά μου. Είναι το σπίτι μου και δεν το χαρίζω σε κανέναν, όποια καταγωγή και να έχει. Δεν έχεις ούτε το δικαίωμα ούτε τα προσόντα να αμφισβητήσεις την ύπαρξη και το δικαίωμα να ζω εδώ. Το να γνωρίζεις τις ιστορικές συνθήκες που σε προσδιορίζουν κάθε φορά, μακρυά από φανατισμούς και κουραφέξαλα, είναι πολύ πιο σωστό και να ανακαλέσεις εσύ αυτά που σου μάθαιναν στο κατηχητικό για να είσαι "άριστος υποτακτικός".
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 27-10-2011, 02:32
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν δεν κάνω λάθος εσύ δεν έλεγες πως τα σύνορα θα ήταν στην Λαμία, αν δεν "ήθελαν" οι ξένες δυνάμεις;;;;;

Διαστρεβλώνεις ασύστολα αυτό που είπα και αρχίζω να σκέφτομαι ότι το κάνεις τελικά σκόπιμα. Άλλο οι αμυντικοί αγώνες και άλλο οι επιθετικοί. Είπα ποιά είναι η κύρια αμυντική γραμμή και είπα ότι τα σύνορά μας οριστικοποιήθηκαν με διεθνείς συνθήκες στις οποίες σαφώς και συμμετείχαμε, σαφώς και καθορίστηκαν εκεί που είναι γιατί εμείς τα αποκαταστήσαμε και σαφώς δεν ορίστηκαν εκεί που είναι επειδή "ήθελαν" οι ξένες δυνάμεις.

Τις έρευνες των Πανεπιστημίων δεν τις έχω ακουστά.;.;

Οι έρευνες είναι του Πανεπιστημίου Στανφορντ των ΗΠΑ και της Πάβιας Ιταλίας. Και επειδή δεν μαρέσει να μιλάω χωρίς πηγές δες παρακάτω...

Γενετική σύσταση των Ελλήνων

Τίποτα δεν είναι επιπόλαιο, όπως δεν σημαίνει πως αυτά που λες εσύ είναι πατριωτικά ή εξυπηρετούν το συμφέρον του τόπου που ζω.
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αν ο παππούς μου ήταν Αχαιός, Ιλλυριός, Σλαύος ή Ενετός ή δεν ξέρω τι άλλο. Στον τόπο αυτόν γεννήθηκα κι εγώ και ο πατέρας μου και τα παιδιά μου. Είναι το σπίτι μου και δεν το χαρίζω σε κανέναν, όποια καταγωγή και να έχει. Δεν έχεις ούτε το δικαίωμα ούτε τα προσόντα να αμφισβητήσεις την ύπαρξη και το δικαίωμα να ζω εδώ.

ΟΚ, η γνωστή θεωρία της κατάλυσης κάθε εθνικής ταυτότητας έκανε καλή δουλειά στην περίπτωσή σου

Το να γνωρίζεις τις ιστορικές συνθήκες που σε προσδιορίζουν κάθε φορά, μακρυά από φανατισμούς και κουραφέξαλα, είναι πολύ πιο σωστό και να ανακαλέσεις εσύ αυτά που σου μάθαιναν στο κατηχητικό για να είσαι "άριστος υποτακτικός".
Δυστυχώς όταν η άγνοια και η αμάθεια βαφτίζονται "έλλειψη φανατισμού", η Μικρασιατική καταστροφή συνωστισμός στο λιμάνι, εκεί χάνεται και η εθνική συνείδηση. Η θεωρία της παγκοσμιοποίησης πέτυχε το στόχο της, τουλάχιστον σε σένα!
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 27-10-2011, 03:22
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

1. Αυτό με τα σκόπιμα και τους ξένους δάχτυλους κομμένο. Εσύ σαν "σπουδαγμένος" στις "συμμαχίες" μπορεί και να είσαι... εγώ ΤΣΟΥ._

2.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς εν τω μέσω της παντελούς άγνοιας και αμάθειας που διατελείς δεν θα γνωρίζεις ότι η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος. Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου
Εγώ διαστρεβλώνω ή εσύ δεν ξέρεις τι γράφεις;;;; Παρεμπιπτόντως, δεν είδα καμμιά απάντηση για την ώση και τα Δπτέρυγα... όχι ότι κόβομαι κιόλας...
Επίσης, για πες μου ποιανού ο επιθετικός πόλεμος έδιωξε τον Ιμπραήμ;;;
Ο επιθετικός πόλεμος του 1897 που θα πήγαινε τα σύνορά μας, αν δεν επενέβαιναν οι ξένες δυνάμεις;;;
Οι Λίβυοι "επαναστάτες" στην αρχή ήταν και καλά μόνοι τους... μόλις τους πήρε φαλάγγι ο Καντάφι ποιοί έριξαν τις μάσκες και καθάρισαν;;; Για τα συμφέροντα και την εθνική ανεξαρτησία του Λιβυκού λαού το έκαναν;;;


3. Τις έρευνες δεν τις έχω ακουστά και δεν έχω δυνατότητα εδώ να τις τσεκάρω. Αφ' ενός έχω πολύ αργή σύνδεση και δεν φορτώνει τις σελίδες εκτός αυτές που έχει ήδη στο cashe και αφ' ετέρου δεν μου φτάνει μια σελίδα που από ότι φαίνεται στην παραπομπή σου είναι στα Ελληνικά. Σιγά μην δημοσίευαν τα ξένα πανεπιστήμια τις έρευνές τους σε ξένη γλώσσα ή έστω Αγγλικά. Επίσης έχω μάτια και πείρα, και μου είναι ολοφάνερες οι επιμιξίες στα χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω πόσες μιγάδες έχεις γνωρίσει... εγώ πάντως γυρνάω τον κόσμο πολλές φορές γύρω-γύρω.


4. Μάστορα...τι δουλειά έχει γίνει... στο μηχανάκι σου.


5.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς όταν η άγνοια και η αμάθεια βαφτίζονται "έλλειψη φανατισμού", η Μικρασιατική καταστροφή συνωστισμός στο λιμάνι, εκεί χάνεται και η εθνική συνείδηση. Η θεωρία της παγκοσμιοποίησης πέτυχε το στόχο της, τουλάχιστον σε σένα!

Εθνική συνείδηση φτιάξε όση θέλεις και βάλε και στο ψυγείο για τα παιδιά σου. Δεν με ενδιαφέρει και δεν μου χρειάζεται αποδεδειγμένα. Δουλεύω από πιο μικρός, αλλά από το 1978 που μπήκα στη ναυτιλία και από την εμπειρία μου το 1985 σαν μετανάστης, είδα πως κανείς, σε όλο τον κόσμο δεν δουλεύει με εθνική συνείδηση. Αυτά είναι παραμυθάκια μεταξύ κουραμάνας και καραβάνας. Ούτε η ανθρωπότητα κέρδισε τίποτε από αυτήν. Τα περί συνωστισμού κλπ αν δεν μπορείς, μεγάλο παιδί, να τα καταλάβεις, δεν χρειάζεται να ασχοληθώ εγώ.

Για να κλείσω. Μπορεί να γίνομαι απότομος, όμως έτσι μου βγήκες. Κατανοώ πως δεν είναι εύκολο κάποιος να αλλάξει, αν δεν είναι διαποτισμένος από βασικές Αρχαιοελληνικές φιλοσοφικές ιδέες και μαθημένος να αμφισβητεί τα πάντα. Γι αυτό και δεν το "κρατάω" ποτέ, παρά μόνο για όσο διάστημα επιμένει κάποιος να με προσβάλει. Θέλω μ' αυτό να πω, ότι για μένα δεν υπάρχει "θέμα" αν δεν υπάρχει και για σένα.
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 27-10-2011, 11:25
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αυτό με τα σκόπιμα και τους ξένους δάχτυλους κομμένο. Εσύ σαν "σπουδαγμένος" στις "συμμαχίες" μπορεί και να είσαι... εγώ ΤΣΟΥ._

Κι όμως...Η φιλοσοφία της προπαγάνδας όπως και της επιτυχημένης διαφήμισης είναι να περνάει το μήνυμα ενδόμυχα χωρίς να δίνει την ευκαιρία για προβληματισμό. Εδώ πέτυχε απόλυτα.

2. Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos
Προφανώς εν τω μέσω της παντελούς άγνοιας και αμάθειας που διατελείς δεν θα γνωρίζεις ότι η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος. Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου

Εγώ διαστρεβλώνω ή εσύ δεν ξέρεις τι γράφεις;;;; Παρεμπιπτόντως, δεν είδα καμμιά απάντηση για την ώση και τα Δπτέρυγα... όχι ότι κόβομαι κιόλας...

Δυστυχώς είναι όπως στα λέω αλλά δεν μπορείς να αντιληφθείς τι λέω. Εκεί στήθηκε η άμυνα κατά του άξονα και είναι η μοναδική ισχυρή τοποθεσία που μπορείς να αμυνθείς σε μηχανοκίνητες δυνάμεις όπως είναι οι σημερινές γιατί τα οχυρά τα περάσαν "φεύγα", αν ξέρεις από τάβλι. Δυστυχώς ήμασταν αρκετά εξαντλημένοι για να αντιταχθούμε αποτελεσματικά παρά τη Βρετανική βοήθεια. Τώρα αν στη διάσκεψη της Γιάλτας μας αποκατέστησαν στα σημερινά σύνορα ήταν γιατί τα εδάφη τα είχαμε καταλάβει το 12-13.

Σου έχω απαντήσει ότι είναι συζήτηση 25 ετών στην οποία δεν θα κάτσω να εμπλακώ, βαριέμαι. Άσε που αναφέρεις τύπους Α/Φ που ούτε μνεία δεν έκανα.


Επίσης, για πες μου ποιανού ο επιθετικός πόλεμος έδιωξε τον Ιμπραήμ;;;
Ο επιθετικός πόλεμος του 1897 που θα πήγαινε τα σύνορά μας, αν δεν επενέβαιναν οι ξένες δυνάμεις;;;

Και το 1923 ο δικός μας ελιγμός έφτασε μέχρι την Άγκυρα. Και το 1945 οι σύμμαχοι κατέλαβαν τη Γερμανία. Τι σημαίνει αυτό;;;; Η σύγχρονη πολιτική δεν έχει σχέση με το Μ. Αλέξανδρο. Γίνονται επιχειρήσεις για να ισχυροποιήσεις τη θέση σου στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και όχι για να καρπωθείς όλα τα εδάφη που κατέλαβες πράγμα που δεν συμφέρει κανέναν όπως έχουν διαμορφωθεί οι σύγχρονες οικονομίες. Και μεις θα μπορούσαμε να καταλάβουμε "μαρς" τα Σκόπια των αρχαίων 2 μαχητικών Α/Φ και 52 αρμάτων αλλά εδώ η Γερμανία ακόμα δεν έχει συνέλθει από την απορρόφηση της Ανατολικής. Αντέχει η οικονομία μας άλλο 1.000.000 πειναλέους;

3. Τις έρευνες δεν τις έχω ακουστά και δεν έχω δυνατότητα εδώ να τις τσεκάρω. Αφ' ενός έχω πολύ αργή σύνδεση και δεν φορτώνει τις σελίδες εκτός αυτές που έχει ήδη στο cashe και αφ' ετέρου δεν μου φτάνει μια σελίδα που από ότι φαίνεται στην παραπομπή σου είναι στα Ελληνικά. Σιγά μην δημοσίευαν τα ξένα πανεπιστήμια τις έρευνές τους σε ξένη γλώσσα ή έστω Αγγλικά. Επίσης έχω μάτια και πείρα, και μου είναι ολοφάνερες οι επιμιξίες στα χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω πόσες μιγάδες έχεις γνωρίσει... εγώ πάντως γυρνάω τον κόσμο πολλές φορές γύρω-γύρω.

Το site περιγράφει τις επιστημονικές έρευνες που έγιναν και φυσικά είναι στα Ελληνικά. Τι ήθελες να σου στείλω;;;Αυτούσιες τις έρευνες;;;;Τώρα εσύ με τα μάτια σου δεν ξέρω τι βλέπεις αλλά οι επιστήμονες βλέπουν διαφορετικά!!!


4. Μάστορα...τι δουλειά έχει γίνει... στο μηχανάκι σου.


5.



Εθνική συνείδηση φτιάξε όση θέλεις και βάλε και στο ψυγείο για τα παιδιά σου. Δεν με ενδιαφέρει και δεν μου χρειάζεται αποδεδειγμένα. Δουλεύω από πιο μικρός, αλλά από το 1978 που μπήκα στη ναυτιλία και από την εμπειρία μου το 1985 σαν μετανάστης, είδα πως κανείς, σε όλο τον κόσμο δεν δουλεύει με εθνική συνείδηση. Αυτά είναι παραμυθάκια μεταξύ κουραμάνας και καραβάνας. Ούτε η ανθρωπότητα κέρδισε τίποτε από αυτήν. Τα περί συνωστισμού κλπ αν δεν μπορείς, μεγάλο παιδί, να τα καταλάβεις, δεν χρειάζεται να ασχοληθώ εγώ.

Μα φυσικά ελάχιστα κράτη έχουν τη συγκεκριμένη ιστορία ώστε να διακατέχονται από εθνική συνείδηση και η αλλοτρίωση της ομοιογένειάς τους από διάφορους λόγους (μετανάστες, αλλαγές συνόρων κλπ) τους κατέστησε πολυπολιτισμικούς. Τι συνείδηση να έχει το Βέλγιο; Εγώ όπου γύρισα και έζησα και ιδιαίτερα στην Αμερική διεπίστωσα ένα κρυφό διακαή πόθο να αποκτήσουν εθνική ταυτότητα χώρες με ελάχιστη ιστορία είτε με ανηρτημένες σημαίες του Νότου, είτε με αρχιτεκτονικούς ρυθμούς που αντιγράφουν άλλους πολιτισμούς απόπου προέρχεται μέρος των εποίκων, είτε στη γλώσσα, είτε στον πολιτισμό. Αυτά βέβαια συμβαίνουν στα πολιτισμένα κράτη που έχουν λύσει τα βασικά τους προβλήματα. Εσύ δεν ξέρω που γυρνάς...

δεν είναι εύκολο κάποιος να αλλάξει, αν δεν είναι διαποτισμένος από βασικές Αρχαιοελληνικές φιλοσοφικές ιδέες και μαθημένος να αμφισβητεί τα πάντα.

Οι αρχαίοι ήταν οι μεγαλύτεροι διεθνιστές διότι ήταν τόσο ισχυροί πολιτισμικά που οποιδήποτε πρόσμιξη σήμαινε την ολοκληρωτική απορρόφηση του αλλότριου από τον πολιτισμό τους!!!

Γι αυτό και δεν το "κρατάω" ποτέ, παρά μόνο για όσο διάστημα επιμένει κάποιος να με προσβάλει. Θέλω μ' αυτό να πω, ότι για μένα δεν υπάρχει "θέμα" αν δεν υπάρχει και για σένα.
Για μένα υπάρχει θέμα με τους αρνητές αλλά όχι με τους πεπλανημένους
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 27-10-2011, 12:18
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από SenseiG Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη μην ανησυχεις και η επικαιροτητα για γελια ειναι...
Έτσι
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 27-10-2011, 12:20
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από megalopsyxos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα υπάρχει θέμα με τους αρνητές αλλά όχι με τους πεπλανημένους
Κάν'τε παρέα οι πεπλανημένοι τότε!!!

Σου είπα να μην μου τα ζαλίζεις με σκοπιμότητες και βλακείες. Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν έχουμε άλλη κουβέντα.

Εξακολουθείς να απαντάς σε δικές σου "ερωτήσεις" και όχι σε δικές μου. Από πάνω βγάζεις και το συμπέρασμα πως δεν μπορώ να αντιληφθώ!!!!

Ο εμφύλιος μετά το '21 ήταν ελιγμός!?!?!? Και σε ξαναρωτώ, ποιός έδιωξε τους Τουρκοαιγύπτιους από τον Μωριά;; Είναι άλλο πράγμα να σε "απελευθερώνουν" με ότι συνέπειες αυτό συνεπάγεται και άλλο οι επί μέρους μάχες του δικού σου στρατού.

Για τις "σύγχρονες οικονομίες" και τις επιλογές δεν διαφωνώ φυσικά, χωρίς απαραίτητα να συμφωνώ σε όλο το επιχειρησιακό σχέδιο, χωρίς πρώτα να γνωρίζω τις λεπτομέρειες.

Το site δεν μπόρεσα να το ανοίξω, αλλά υποψιάζομαι πως θα είναι ή blog ή καμμιά "εγκυκλοπαίδεια"... για αυτό και κρατάω πολύ μικρό καλάθι...

Καλά η τάση των αδύναμων να ψάχνουν σημαίες για να κρύψουν το κενό τους, φαίνεται και στα γήπεδα με τους χούλιγκαν. Εθνική συνείδηση ψάχνουν κι αυτοί?!!?

Ειδικά η Αμερική είναι τρανό παράδειγμα. Δηλαδή όσοι πήγαν εκεί αντάλλαξαν την δική τους με ντόπιας παραγωγής;;; Για μίλα σε κάποιον Έλληνα ή άλλης καταγωγής εναντίον της Αμερικής και τα λέμε. Εκτός και η εθνική συνείδηση είναι σαν το διαβατήριο... έχουμε πεντ' έξι!!! Απλά είναι ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. Και ότι ταμπέλα και να έχει απέξω είναι πάλι σπίτι του και όπου είναι το σπίτι του είναι και η συνείδησή του. Αυτή είναι η αιτία και όχι οι "καταβολές". Στο φινάλε αφού είμαστε αδιάλειπτοι συνεχιστές του αρχαίου πνεύματος, που είναι το δικό μας, πόσες ακαδημίες και σχολές διατηρήσαμε από τότε; Εκτός και εννοείς το κρυφό σχολειό!!!
Άκου, μην μπερδεύεις τις διάφορες "συνωμοσίες" (άλλες πραγματικές και άλλες μούφα) για πανσλαβισμούς και τα ρέστα και έρχεσαι σεινάμενος κουνάμενος να με διαφωτίσεις. Δεν εμπίπτω σε αυτή την κατηγορία, αν και αμφιβάλλω αν σας άφηναν εκεί στο στράτευμα να δείτε κι άλλες. Ίσως έτσι ήταν αναγκαίο για να δουλεύει σωστά η μηχανή. Δεν το κατηγορώ, όμως τώρα που επέστρεψες στην κοινωνία, χαλάρωσε και σκέψου πως δεν πέσανε από το διάστημα και οι υπόλοιποι.

Οι αρχαίοι ήταν οι μεγαλύτεροι διεθνιστές διότι ήταν τόσο ισχυροί πολιτισμικά που οποιδήποτε πρόσμιξη σήμαινε την ολοκληρωτική απορρόφηση του αλλότριου από τον πολιτισμό τους!!!


Αυτό μου άρεσε τόσο που δεν θέλησα ούτε να διορθώσω τα λάθη του. Ξανασκέψου λοιπόν τι έγραψες, διάβασε και λίγο για τις "ελαστικές" εθνικές συνειδήσεις στην αρχαιότητα και δη στους Πελοποννησιακούς πολέμους και μετά έλα να με κρίνεις.
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 27-10-2011, 14:04
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ε, ρε γλέντια!!!!!

Έτσι για συνέχεια λοιπόν... τι είναι καλύτερα να γίνουμε ισχυροί πολιτισμικά ή να βολευτούμε με εθνική συνείδηση;;;
Να βάλουμε, όπως λες, και καμμιά σημαία στο μπαλκόνι σαν κάτι τύπους που βάζουν του Ολυμπιακού και βάφουν και ριγέ το σπίτι τους!!!!
Εγώ προσωπικά βάζω μόνο το όνομα στην πόρτα κι αυτό για να ξέρει που να φέρνει ο ταχυδρόμος τους λογαριασμούς. Κάποτε υπερτερούσαν τα γράμματα, από τα βαπόρια...
Δεν έχω ανάγκη να αποδείξω ότι είναι δικό μου το σπίτι ούτε έχω ανασφάλειες και αμφιβολίες... Όποιος νομίζει πως έχει τα κουράγια, ας έρθει να διεκδικήσει το σπίτι, το χωράφι, τη γυναίκα() και ότι άλλο είναι κτήμα μου τέλος πάντων. Σιγά μην κολλήσω και την άδεια της μηχανής στη ζελατίνα!!!!
Αν χρειαστεί και μου ζητηθεί τότε θα την δείξω όπου και όπως πρέπει.
Είχαμε στο γραφείο της γυναίκας μου έναν πελάτη υδραυλικό, τόσο ψώνιο, που κορνιζάριζε ακόμα και τους λογαριασμούς του ΟΤΕ επειδή 'γράφαν το όνομά του!!!!

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως... επειδή το μισό σπίτι είναι υποθήκη στην τράπεζα, μήπως θα έπρεπε να βάλω και την σημαία της τράπεζας?!?!?!? Λέω τώρα κι εγώ καμμιά κοτσάνα... να περνάει η ώρα...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!