View Single Post
  #9  
Παλιό 23-10-2013, 20:49
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: Ο χάρτης της Ευρώπης τα τελευταία 1.000 χρόνια!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Carduelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω οτι έχει κανείς την απάντηση στο που οφείλεται η ανθρώπινη εξέλιξη. Η Δαρβινική θεωρία που αναφέρεις έχει ισχυρό αντίλογο στις θεωρίες που υποστηρίζονται από τη ψυχολογία και ψάχνουν τα αίτια της εξέλιξης σε ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπου όπως η χρήση της γλώσσας.
Άλλωστε έχουμε λίγο πιο πολύπλοκο χαρακτήρα από τα ζώα και το να προσπαθούμε να τα εξηγούμε όλα με το δόγμα της κυριαρχίας του ισχυρότερου δεν είναι ικανοποιητική εξήγηση.
Ετσι σαν συμπληρωματικά στο δικό σου και τα βιντεάκια με την πορεία (δηλαδή.. τους πολέμους) της ανθρωπότητας προς την Δημοκρατία March of Democracy
και την εξάπλωση των θρησκειών History of Religion.
Κανένα ζώο που ξέρω δεν έχει προκαλέσει μεγαλύτερο κακό και θανατικό για τόσο σπουδαίες ιδέες.
Βρε Νότη μου πως να γράψω από το κινητό?!?!?!!!
Μπορείς να μου αναφέρεις ένα ζώο που διαβιεί χωρίς ανταγωνισμό και την ανάλογη των δυνάμεων του βία;;
Αν δεν είναι ικανοποιητική η άποψη περί επικράτισης του ισχυροτέρου και μέσω αυτής της διαδικασίας η εξέλιξη, μπορείς να μου αναφέρεις κάποιο παράδειγμα, όπου κάποια κοινωνία έπραξε διαφορετικά;; Πόσες χιλιετίες ακόμη χρειάζοντε για να αποδεχθούμε την αγαθή συνύπαρξη που ευαγγελίζεσαι και ποιό θα ήταν το νόημα και ο απώτερος σκοπός κάτι τέτοιου;;;;
Reply With Quote