View Single Post
  #9  
Παλιό 05-07-2013, 14:22
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων


Όντας αποθηκευμένο το αρχείο που δημιούργησε το tyre, δεξιά από τη λίστα με τα (1000) waypoints, στη δεύτερη στήλη, εμφανίζεται ΠΛΕΟΝ ενεργό ένα από τα εικονίδια, παρόμοιο με το "zip" που κάνει "Reduce" τα waypoints
H προεπιλογή είναι για 100, λογικά αυτά δεν είναι πολλά για το Garmin.
(αν θέλουμε ακόμα λιγότερα, πάμε tools, preferences, files, max# of waypoints και κατεβάζουμε το νούμερο εκεί που θέλουμε )

Εμένα δεν λειτουργεί το εικονίδιο που είναι παρόμοιο με το ZIP. Είναι γκρι και δείχνει ανενεργό.
Το tyre φαίνεται ότι είναι πρόγραμμα για τα Tom-Tom, γι'αυτό και έχει default 100 waypoints και λέει και σε παρένθεση (Tom-Tom).

Το GARMIN 350 που έχω εγω, έχει όριο τα 29 waypoints. Με αποτέλεσμα να μου βγάζει μήνυμα το GPS ότι δεν μπορεί να περάσει τη διαδρομή γιατί έχει πάρα πολλά σημεία και να χωρίζει τη διαδρομή σε πάρα πολλές υποδιαδρομές. Ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που ανέφερε ο Napster για το 660.

Μετά από ψάξιμο ακολουθώ το εξής, το οποίο δουλεύει για εμένα:

1) φτιάχνω τη διαδρομή μου στο maps google
2) την κάνω "import from website" στο TYRE
3) την κάνω save as "GPX"
Αυτό το GPX αν το στείλεις μέσω Base Camp στο GPS θα βγάλει το παραπάνω πρόβλημα που ανέφερα. Γι'αυτό χρειάζεται το βήμα 4)
4) τρέχω ένα ακόμα πρόγραμμα που λέγεται WinGDB3
και το ανακάλυψα εδώ (έχει οδηγίες και επεξήγηση στα Αγγλικά):
ADVrider - View Single Post - New Zumo 340/350 GPS discussion
5) τέλος τρέχω το Base Camp. Κάνω paste το αποτέλεσμα/μετατροπή από το πρόγραμμα WinGDB3 και όλα κομπλέ
(το BaseCamp δηλαδή χρησιμοποιείται απλά για τη μεταφορά προς το GPS)
Reply With Quote