View Single Post
  #6  
Παλιό 25-02-2009, 13:34
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Δίτροχη Αλληλεγγύη

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέραν της ανθρώπινης και συγκινητικής αυτής φωτογραφίας του syan, θα ήθελα να γνωρίσω σε όλες και όλους τους αναβάτες του φόρουμ, ότι στην περιοχή της Β. Ευρώπης που κυκλοφορώ τα τελευταία χρόνια, όλοι μα όλοι οι αναβάτες μηχανής που συναντιούνται αντίθετα, χαιρετιούνται με τον παραπάνω χαιρετισμό. Σε περίπτωση που κάποιος προσπερνάει κάποιον, χαιρετιούνται με την έκταση του ποδιού και οι δύο πάλι. Πολλές φορές χαιιρετάει και ο/η συνεπιβάτης.

Είναι μία κίνηση (αλληλεγγύης) που σε κάνει να γελάς διαρκώς ενδόμυχα και σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν σου "πέφτει" η υπόληψη με το να ανταποδίδεις! Ούτε υπάρχουν και οι διακρίσεις βέβαια, του στύλ αυτός είναι Χαρλεάκιας, στρητάς, εντουρόβιος ή μπεμβεδάκιας (οι 7 στους 10 βέβαια είναι μπεμβεδάκιες!). Όλοι χαιρετιούνται ανεξαιρέτως.

Να σας πω τώρα ότι αν καμμιά φορά βρεθώ σε μποτιλιάρισμα είτε στην πόλη είτε σε μεγάλο δρόμο και επιχειρήσω να περάσω ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, όχι το μπροστινό, αλλά 3-4 αυτοκίνητα πιο μπροστά με έχουν πάρει είδηση από τους καθρέφτες και κόβουν το τιμόνι αντίθετα για να μου ανοίξουν το δρόμο! Και σε αυτήν την περίπτωση ο αναβάτης της μηχανής, μόλις τους περάσει και βρεθεί μπροστά τους, τους ευχαριστεί πάντα με την έκταση του ποδιού... Τι λέμε τώρα ρε Γιάννη Παναγιωτίδη, ε;;;

Πιστεύω να καταλαβαίνετε, το πως φαινόμαστε εμείς, που όχι στο δρόμο δε χαιρετιόμαστε (με 2 δάχτυλα, όχι με 5...), αλλά τσακωνόμαστε, ειρωνευόμαστε, χλευάζουμε συναδέρφους κατηγορούμε και κρίνουμε επιλογές και γούστα, κάνουμε τους έξυπνους και βγάζουμε κάθε απωθημένο μας ακόμη και μέσα στα φόρουμ...

Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη να κάνουμε!

Φίλε Γιώργο,

ως προς το μποτιλιάρισμα, θα σου πω το εξής:

Επειδή κυκλοφορώ καθημερινά στην Αθήνα - κέντρο - έχω παρατηρήσει ότι,

κ εδώ τα αυτοκίνητα σου "ανοίγουν" δρόμο, ακόμα κ οι οδηγοί ΤΑΧΙ.

Δεν ξέρω αν το κάνουν για να προστατέψουν την περιουσία τους

ή από ευγένεια, πάντως το κάνουν !!!!

Για τις "χαιρετούρες" ..... δεν έχω τόσο καλά νέα ...

Πολλές φορές, αν όχι πάντα, σε φανάρι, είσαι δίπλα-δίπλα με άλλον μοτοσικλετιστή.

Αρκετές φορές με μοτό ίδια με τη δική σου.

Φυσικό είναι - για μένα - να τον κοιτάξεις κ να του κάνεις ένα νεύμα

ή το γνωστό ..."πως πάει" ;;;;;

Τις περισσότερες φορές εισπράττεις μια αδιαφορία ή ένα βαριεστημένο ...καααλάααα ....

Παρόλο που αυτό με εκνευρίζει, θα συνεχίσω την "επαφή" με τον συνάδελφο,

μοτοσικλετιστή κ όσοι απαντήσουν - απαντήσανε .....

Θα επιμείνω γι' αυτούς τους λίγους που σου χαμογελάνε, κ ορισμένες φορές σταματάμε δεξιά

για κουβέντα περί των αγαπημένων μας μοτό,

σαν να γνωριζόμασταν από παλιά....



.
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote