GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Καθαρισμος αλυσιδας.. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=6088)

Kwstas_kef 08-10-2009 15:11

Καθαρισμος αλυσιδας..
 


Ξερουμε αν αυτο κανει δουλεια?
Το εχει δοκιμασει κανεις?

GeorgeP 08-10-2009 15:22

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kwstas_kef ( 78422)
http://www.youtube.com/watch?v=T35YIPmasXg


Ξερουμε αν αυτο κανει δουλεια?
Το εχει δοκιμασει κανεις?

Κωστα, απο αυτα που διαβαζω στο varaderomania.gr αλλα και σε άλλα φόρουμ οχι απλα κανει δουλεια αλλα κανει ΤΗΝ δουλεια!!! Το φορανε 2 πολυ, μα παρα πολυ δικοι μου ανθρωποι κι εχουμε μιλησει εκτενως επι του θεματος. αν α) αντεχεις την βρωμια στην ζαντα απο το εκινασσομενο λαδι, β) αντέχεις το κοστος αγοράς και γ) δεν εισαι παραδοσιακος τυπος σαν κι εμενα που του αρεσει να ασχολειται με λαδωματα...........ΠΑΡΤΟ ΧΩΡΙς ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!!
Το μονο που χρειαζεται ειναι σωστη ρυθμιση, τιποτε άλλο!!!!

soter3gm 08-10-2009 18:28

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Μίλαγα προχθές με ένα μάστορα που τώρα στα γεράματα έμαθε το Internet και τα forums.
Κάποτε έγραψα σε ένα φόρουμ τον παραδοσιακό τρόπο καθαρισμού και λίπανσης της αλυσίδας και με έκραξαν άσχημα οι υπόλοιποι συν φορουμιτες όπου το διάβασε τώρα τελευταία και μου έλεγε τι λαλακες είναι αυτοί που έκραζαν τον τύπο, χωρίς να ξέρει πως ήμουν εγώ:)
Ποιος είναι αυτός ο τρόπος ??

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο μετά βάζουμε σε ένα παλιό ταψί μισό-μισό γράσο με βαλβολίνη και τα βάζουμε να βράσουν, μόλις λιώσουν και γίνουν ένα ρίχνουμε την αλυσίδα μέσα και την αφήνουμε για 30 με 40 δεύτερα με προσοχή μην καούν τα o-rings. μετά την βγάζουμε την αφήνουμε να κρυώσει τη σκουπίζουμε καλά καλά, την τοποθετούμε πάλι στη μηχανή κάνουμε μια βόλτα να βγάλει ότι είναι περισσευούμενο και είμαστε Ο.Κ και για πολλά Χλμ αλλά και η αλυσίδα μας θα αντέξει για 80 με 90,000 Χλμ. κάνοντας αυτό κάθε 20,000 και ενδιάμεσα σπρέι λιθίου.
Ξέρω είναι μπελαλίδικη δουλειά αλλά εμένα τόσο μου κράταγε η αλυσίδα μου που σημειωτέον είχα και μπόλικα άλογα :D:D

aeriko 08-10-2009 19:36

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kwstas_kef ( 78422)
http://www.youtube.com/watch?v=T35YIPmasXg


Ξερουμε αν αυτο κανει δουλεια?
Το εχει δοκιμασει κανεις?

Κώστα για πές μου

gemara 08-10-2009 19:54

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από soter3gm ( 78499)
....

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο ...

Πετρέλαιο στα o-rings?

GeorgeP 08-10-2009 20:21

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 78529)
Πετρέλαιο στα o-rings?

ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

GeorgeP 08-10-2009 20:24

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από soter3gm ( 78499)
Μίλαγα προχθές με ένα μάστορα που τώρα στα γεράματα έμαθε το Internet και τα forums.
Κάποτε έγραψα σε ένα φόρουμ τον παραδοσιακό τρόπο καθαρισμού και λίπανσης της αλυσίδας και με έκραξαν άσχημα οι υπόλοιποι συν φορουμιτες όπου το διάβασε τώρα τελευταία και μου έλεγε τι λαλακες είναι αυτοί που έκραζαν τον τύπο, χωρίς να ξέρει πως ήμουν εγώ:)
Ποιος είναι αυτός ο τρόπος ??

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο μετά βάζουμε σε ένα παλιό ταψί μισό-μισό γράσο με βαλβολίνη και τα βάζουμε να βράσουν, μόλις λιώσουν και γίνουν ένα ρίχνουμε την αλυσίδα μέσα και την αφήνουμε για 30 με 40 δεύτερα με προσοχή μην καούν τα o-rings. μετά την βγάζουμε την αφήνουμε να κρυώσει τη σκουπίζουμε καλά καλά, την τοποθετούμε πάλι στη μηχανή κάνουμε μια βόλτα να βγάλει ότι είναι περισσευούμενο και είμαστε Ο.Κ και για πολλά Χλμ αλλά και η αλυσίδα μας θα αντέξει για 80 με 90,000 Χλμ. κάνοντας αυτό κάθε 20,000 και ενδιάμεσα σπρέι λιθίου.
Ξέρω είναι μπελαλίδικη δουλειά αλλά εμένα τόσο μου κράταγε η αλυσίδα μου που σημειωτέον είχα και μπόλικα άλογα :D:D

Αυτο ηταν μια χαρα οταν οι αλυσιδες ΔΕΝ ηταν o-ring/x-ring και διεθεταν ασφάλεια!! Τωρα που η ασφάλεια ειναι πριτσινωτη και μπαινει μια φορα και μετα δεν ξαναβγαινει και οι αλυσιδες >ΟΛΕΣ ειναι o-ring/x-ring
δεν γινονται τα παραπανω!!

Α ρε Σωτηρη, τωρα με τους αξονες τα ξεχασες!!!

soter3gm 08-10-2009 22:50

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 78535)
Αυτο ηταν μια χαρα οταν οι αλυσιδες ΔΕΝ ηταν o-ring/x-ring και διεθεταν ασφάλεια!! Τωρα που η ασφάλεια ειναι πριτσινωτη και μπαινει μια φορα και μετα δεν ξαναβγαινει και οι αλυσιδες >ΟΛΕΣ ειναι o-ring/x-ring
δεν γινονται τα παραπανω!!

Α ρε Σωτηρη, τωρα με τους αξονες τα ξεχασες!!!

Δεν τα ξέχασα με τίποτα, άκου που σου λέω Γιώργη, σε συνεργεία (Όχι BMW) πάω ακόμα για καφέ και κουβέντα. Για την ασφάλεια έχεις δίκιο αλλά γίνετε και έτσι με περισσότερη δυσκολία
Όσο για τα Ο-ring/X-Ring, Q-Ring ,A1 Ring, Nirburing,:D αυτά επίτρεψέ μου να σου πω πως είναι ######## των εργοστασίων για να πουλάνε;) έχω ζωντανό παράδειγμα και πάμε να το δεις ZZR1100 μονόμπουκο με 90.000Χλμ με την ίδια άλισύδα και πάει ακόμα χωρίς να καταλαβαίνει μία !! ΆΚΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ και δεν λέω λόγια εντυπωσιασμού:cool:

Kwstas_kef 09-10-2009 16:15

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από soter3gm ( 78499)
Μίλαγα προχθές με ένα μάστορα που τώρα στα γεράματα έμαθε το Internet και τα forums.
Κάποτε έγραψα σε ένα φόρουμ τον παραδοσιακό τρόπο καθαρισμού και λίπανσης της αλυσίδας και με έκραξαν άσχημα οι υπόλοιποι συν φορουμιτες όπου το διάβασε τώρα τελευταία και μου έλεγε τι λαλακες είναι αυτοί που έκραζαν τον τύπο, χωρίς να ξέρει πως ήμουν εγώ:)
Ποιος είναι αυτός ο τρόπος ??

Βγάζουμε την αλυσίδα την καθαρίζουμε με πετρέλαιο και πινέλο μετά βάζουμε σε ένα παλιό ταψί μισό-μισό γράσο με βαλβολίνη και τα βάζουμε να βράσουν, μόλις λιώσουν και γίνουν ένα ρίχνουμε την αλυσίδα μέσα και την αφήνουμε για 30 με 40 δεύτερα με προσοχή μην καούν τα o-rings. μετά την βγάζουμε την αφήνουμε να κρυώσει τη σκουπίζουμε καλά καλά, την τοποθετούμε πάλι στη μηχανή κάνουμε μια βόλτα να βγάλει ότι είναι περισσευούμενο και είμαστε Ο.Κ και για πολλά Χλμ αλλά και η αλυσίδα μας θα αντέξει για 80 με 90,000 Χλμ. κάνοντας αυτό κάθε 20,000 και ενδιάμεσα σπρέι λιθίου.
Ξέρω είναι μπελαλίδικη δουλειά αλλά εμένα τόσο μου κράταγε η αλυσίδα μου που σημειωτέον είχα και μπόλικα άλογα :D:D

Σωτηρη πολυ ωραια τα λες και μερακληδικα αλλα μαλλον δεν ειναι για μενα αυτα....
Στο παπι μπορει και να το κανω στην μηχανη δεν νομιζω να ρισκαρω μην κανω καμια ####### και με βριζω...

Οποτε μαλλον θα ακολουθησω τον Γιωργο να παρω το μηχανηματακι να ξενιασω...

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες..

MARK 09-10-2009 20:43

Απάντηση: Καθαρισμος αλυσιδας..
 
Κανονική ιεροτελεστία......:sm5:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:11.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!