GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Πλύσιμο με πιεστικό..... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=1445)

Gazi 10-03-2009 18:39

Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Ισως γνωρίζουμε όλοι την απάντηση στο συγκεκριμένο thread αλλά θα ήθελα παρακαλώ πολύ και τις γνώμες σας...
Η μαμά BMW μας λέει οτι δεν συνιστά το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας με πιεστικό μηχάνημα κτλ κτλ κτλ...Εγώ πάλι,επειδή σαν κλασσικός Ελληνας,δεν διάβασα καθόλου το user manual της <<μπέμπας>>μου,σε κάθε πλύσιμο χρησιμοποιώ πιεστικό!Ευτυχώς ακόμα δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι!!Ομως,πως είναι δυνατόν ένα θηρίο σαν τα δικά μας,που μπαίνει σε νερά,ποτάμια,χώμα κτλ κτλ να έχει πρόβλημα με το πιεστικό μηχάνημα καθαρισμού????

danaos 10-03-2009 18:49

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Φιλε Στελιο το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι ο "καθρεφτης" μπροστα. Το μαυρο καλημα του ιμαντα. Και τα οργανα. Εγω ποτε δεν την εχω πληνει μονο μου ειδικα το ΗΡ που μετα απο καθε βολτα ειναι αστα να πανε!! Δεν εχει παθει καμια τιποτα. Να εισαι καλα

ntinopoulos 10-03-2009 19:16

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από danaos ( 16878)
Φιλε Στελιο το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι ο "καθρεφτης" μπροστα. Το μαυρο καλημα του ιμαντα. Και τα οργανα. Εγω ποτε δεν την εχω πληνει μονο μου ειδικα το ΗΡ που μετα απο καθε βολτα ειναι αστα να πανε!! Δεν εχει παθει καμια τιποτα. Να εισαι καλα

συμφωνω στελιο με το δαναο και προσθετω οτι λιγη προσοχη θελει και πισω απ το φαναρι;)

soter3gm 10-03-2009 19:25

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Όπως είπαν και οι προλαλισαντες θέλει μεγάλη προσοχή ο καθρέπτης γιατί εκεί έχει τα pick-up δηλαδή το μάτι του motronic για να βλέπει το Α.Ν.Σ όπου είναι δύο αισθητήρες της BOSCH από ότι θυμάμαι για τα 1100 και 1150 για το 1200 δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα είναι όπου αν είναι ζεστό και το πλύνεις θα στα δώσει στο χέρι πρέπει να είναι οπωσδήποτε κρύο το μηχανάκι και μονωμένοι οι αεραγωγοί.
Για τους κατόχους 1100 και 1150 υπάρχει λύση επισκευής μα περίπου 60 €πουλα και όχι τα 250€ από τη μαμά

kostas_366 10-03-2009 21:04

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Αυτά που είπαν οι παραπάνω, ξέρω και εγώ. Μια ταινία στους αεραγωγούς του καθρεπτη, και όλα μια χαρά. Βέβαια, αν δεν φύγει με το πλύσιμο, την βγάζεις εσύ έπειτα.

Arkas 10-03-2009 22:01

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από danaos ( 16878)
Φιλε Στελιο το μονο σημειο που θελει προσοχη ειναι ο "καθρεφτης" μπροστα. Το μαυρο καλημα του ιμαντα. Και τα οργανα. Εγω ποτε δεν την εχω πληνει μονο μου ειδικα το ΗΡ που μετα απο καθε βολτα ειναι αστα να πανε!! Δεν εχει παθει καμια τιποτα. Να εισαι καλα

+1000!

vtheo 11-03-2009 01:50

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gazi ( 16873)
Η μαμά BMW μας λέει οτι δεν συνιστά το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας με πιεστικό μηχάνημα κτλ κτλ κτλ...Ομως,πως είναι δυνατόν ένα θηρίο σαν τα δικά μας,που μπαίνει σε νερά,ποτάμια,χώμα κτλ κτλ να έχει πρόβλημα με το πιεστικό μηχάνημα καθαρισμού????

Φίλε σε συνδυασμό με τα όσα σου ανέφεραν τα φιλαράκια παραπάνω σκέψου τη διαφορά έχει η πίεση του πιεστικού,αν βάλεις το δάχτυλο σου μπροστά από το πιεστικό και μέσα σε ένα ποτάμι είναι το ίδιο;Αν σε πετύχει το πιεστικό στο μάτι σε στράβωσε,αν όμως βουτήξεις στο ποτάμι δεν παθαίνεις τίποτα.Γι αυτό λοιπόν ναι μεν πλύνε τη μοτο σου με πιεστικό αλλά προσοχή στα σημεία που σου ανέφεραν παραπάνω γιατί μη ξεχνάς ότι η μοτό είναι φορτωμένη με ένα σωρό ηλεκτρονικά καλούδια που είναι πολύ ευαίσθητα.

xvitos 11-03-2009 02:06

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vtheo ( 17017)
Φίλε σε συνδυασμό με τα όσα σου ανέφεραν τα φιλαράκια παραπάνω σκέψου τη διαφορά έχει η πίεση του πιεστικού,αν βάλεις το δάχτυλο σου μπροστά από το πιεστικό και μέσα σε ένα ποτάμι είναι το ίδιο;Αν σε πετύχει το πιεστικό στο μάτι σε στράβωσε,αν όμως βουτήξεις στο ποτάμι δεν παθαίνεις τίποτα.Γι αυτό λοιπόν ναι μεν πλύνε τη μοτο σου με πιεστικό αλλά προσοχή στα σημεία που σου ανέφεραν παραπάνω γιατί μη ξεχνάς ότι η μοτό είναι φορτωμένη με ένα σωρό ηλεκτρονικά καλούδια που είναι πολύ ευαίσθητα.


+1

droggitiszak 11-03-2009 12:40

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
να σας πω την αλήθεια όταν το πρωτοπήρα το μηχανάκι φοβόμουν ακόμα και να το πλύνω... εν συνεχεία όμως , όταν πάτησα τις πρώτες λάσπες... έκανα την καρδιά μου κόμπο. Εννοείται ότι σε πλυντήριο δεν την έχω περάσει ούτε απ έξω. Μόνος μου . Με πιεστικό . Προσέχω όμως ώστε να μην το χρησιμοποιώ ακουμπητά , και στα ευαίσθητα μέρη από ακόμη μεγαλύτερη απόσταση ώστε το νερό να πέφτει υπό μορφή νέφους ( με ένα ειδικό μπεκ που έχει το πιεστικό μου ) και όχι με πίεση που σκοτώνει. Μέχρι στιγμής το πείραμα είναι άκρως επιτυχές .

psiloritis 11-03-2009 18:47

Απάντηση: Πλύσιμο με πιεστικό.....
 
Το πλύσιμο με πιεστικό θέλει μεγάλη προσοχή!Και εγώ με πιεστικό την πλένω αλλά μια φορά δεν έβαλα σακούλα στα όργανα για να τα προφυλάξω και έκαψα το V.T.O Γι'αυτο προσοχή στα σημεία που είπαν και τα παιδιά!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:52.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!